Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 7-13 stycznia  

17.01.2022

Na dobry początek tygodnia – subiektywny przegląd informacji

Piątek 7 stycznia 

Inwestycyjny Pewex w Turcji 

Rząd Turcji wprowadził nowe zachęty dla inwestorów. Inwestując 500 tys. dolarów (lub odpowiednią sumę w innej, obcej walucie), bądź nabywając nieruchomości warte co najmniej 250 tys. dolarów można w przyśpieszonym trybie uzyskać obywatelstwo. Kto chciałby jednak zainwestować tureckie liry (coraz mniej warte) zamiast dolarów –  na obywatelstwo nie ma co liczyć. To jaki kiedyś w Pewexach. 

 

Weekend 8-9 stycznia 

Nastolatki jadą do Polski 

W ubiegłym roku zarejestrowano prawie milion sprowadzonych z zagranicy, ponad 12-letnich aut – poinformował „Puls Biznesu”. Nastały takie czasy, że radość z kupna używanego samochodu jest niewiele mniejsza niż z nowego.  Niestety to samo medium kilka dni później zepsuło humory wielu posiadaczy „używek”. Opublikowało wyniki przeprowadzonych przez jedną z platform sprzedaży samochodów, z których wynika, że „niemal co drugie auto z rynku wtórnego nie powinno trafić do sprzedaży”.  A my zapytamy – to dlaczego trafiło? 

 

Poniedziałek 10 stycznia 

Dłużej nie znaczy lepiej 

Resort finansów ogłosił, że od 11 stycznia urzędy skarbowe będą pracowały dłużej. Akcja ma potrwać do końca lutego. Dzięki temu urzędy będą miały więcej czasu na wyjaśnianie zdezorientowanym podatnikom niuansów Polskiego Ładu. Wydłużenie pracy urzędów to oczywiście dobry ruch. Kłopot w tym, że urzędnicy sami do końca nie wiedza, co i jak mają tłumaczyć. Media informują, że boją się nawet wychodzić na dyżury. A to oznacza, że będą musieli kilka godzin dłużej ukrywać się przed przełożonymi, urządzającymi łapanki na „chętnych” do pracy na sali obsługi podatnika. 

 

Wtorek 11 stycznia 

Łatwo obniżyć, podwyższyć będzie trudniej 

Coraz bliżej do zapowiedzianej w tym tygodniu przez premiera obniżki VAT na żywność i gaz. Decyzja jest różnie komentowana przez ekspertów. My z ciekawością będziemy śledzić, w jaki sposób majstrowanie przy VAT przełoży się na ceny w sklepach. A z jeszcze większą ciekawością będziemy obserwować, jak za sześć miesięcy zareagują Polacy na powrót do stawek w dotychczasowej wysokości. I jakich sztuczek użyje rząd, żeby powrócić do starych stawek. Bo kto daje i zabiera ten…… 

 

Środa 12 stycznia 

Jak oszukać drukarkę 

Problem z chipami dotknął również znanego producenta drukarek – firmę Canon. Do tej pory zabezpieczała ona oryginalne kartridże z tonerem specjalnym chipem, który rozpoznawała drukarka. W ten sposób chroniła się przed korzystaniem z podróbek. Teraz musi produkować kasety bez chipów a – jak informują media – do użytkowników wysłała instrukcje jak „oszukać” drukarkę, żeby chciała obsługiwać niezabezpieczone chipami kartridże. To trochę tak, jakby producenci elektronicznych zamków do drzwi wysyłali do klientów instrukcje jak korzystać z wytrycha.  

 

Czwartek 13 stycznia 

Niemiecka policja przypilnuje paliwowych turystów 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o doniesieniach na temat turystyki paliwowej z Niemiec, która ma się rozwijać po wprowadzeniu w Polsce obniżki cen paliw. Doniesienia zrodziły obawy, czy bogatsi Niemcy nie wykupią nam całego paliwa. Trudno przecież wprowadzić zakazy albo np. sprawdzać paszporty tankujących klientów. Zza Odry dochodzą jednak pomyślne wieści. Tamtejsza policja zapowiedziała, że baczniej będzie kontrolować paliwową turystykę swoich rodaków. „Policja federalna będzie monitorować sytuację i koordynować działania z innymi władzami” – mówi cytowany przez media rzecznik niemieckiej policji. Nie wiadomo z jakimi władzami ale możemy się tylko domyślać, co myśli na temat swoich obywateli tankujących w Polsce np. niemiecki fiskus  

 

Minus tygodnia 

Zaledwie 2 proc. w Europie i 5 proc. w Polsce zaoszczędziły firmy na kosztach biurowych w związku z pracą zdalną w 2021 r. – wynika z raportu Occupier Cost Index. Przypomnijmy, że w trakcie pandemii pojawiło się sporo publikacji mówiących o zaletach pracy zdalnej i związanej z nią możliwości cięcia kosztów przez pracodawców.  Uczciwie będzie jednak dodać, że raport opublikowała znana m.in. z rynku nieruchomości biurowych firma Colliers. 

 

Plus tygodnia 

Jak informuje GUS, na potrzeby szacowania poziomu inflacji statystyka gromadzi 230 tys. cen w miesiącu, a liczba ta wzrasta z roku na rok. Plus nie tylko za to, że nasza statystyka nie gubi się w tym gąszczu cen. Dajemy też plusa „na pocieszenie” – za to, że ostatnio GUS w sprawie inflacji nie ma zbyt wdzięcznej roli. Cieszymy się, że minęły czasy, w których posłańców przynoszących złe wieści czekał tylko jeden koniec…. 

 

Kontakt
Grzegorz Stańczak

Biuro Polityki Gospodarczej
tel. 22 630 96 12
e-mail: gstanczak@kig.pl

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.