Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

18.12.2020

„Dzień po dniu” to nowy cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodniaBędzie trochę o sukcesach UOKiK czy Forum Ekonomicznym. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

 

Piątek 11.12

Rafał Trzaskowski i Adam Szłapka Pracownikami Roku Orlenu?

Ogłoszenie przez Orlen przejęcia wydawcy Polskapresse wywołało spore poruszenie w wielu środowiskach. Doszło to tego, że niektórzy przedstawiciele opozycji zaczęli nawoływać do mniej lub bardziej otwartego bojkotu popularnych stacji paliw. To z kolei spowodowało nerwowe reakcje drugiej strony politycznego sporu. Nie chcąc jednak wplątywać się głębiej w ten polityczny bałagan, można jedynie wspomnieć, jak na bojkot ze strony polityków zareagowała jedna z amerykańskich firm. Jej szef został skrytykowany przez popularną w USA, członkinię Izby Reprezentantów i demokratkę Alexandrę Ocasio-Cortez. Powodem krytyki były związki ze środowiskiem Donalda Trumpa. Zamiast boczyć się na p. Ocasio-Cortez firma przyznała jej tytuł „Pracownika miesiąca”. Nie bez powodu, po krytyce obroty firmy wzrosły o 1000 procent. Ciekawe czy Orlen pójdzie tą drogą. Będzie to zapewne zależeć od wyników po ogłoszonym bojkocie.

 

Weekend 12-13.12

Tysiące zakazów, miliardy złotych kar – UOKiK szczyci się dorobkiem trzech dekad

UOKiK świętuje swoje trzydziestolecie. Przy tej okazji pochwalił się swoimi sukcesami. 4 tysiące wydanych decyzji z zakresu praktyk antykonkurencyjnych i ponad 12 tys. dotyczących koncentracji, dekoncentracji i przekształceń – czytamy w komunikacie. W sumie w latach 2000-2019 prezes UOKiK nałożył ponad 1,36 mld zł kar za zawieranie antykonkurencyjnych porozumień oraz prawie 620 mln zł kar za nadużywanie pozycji dominującej – chwali się dalej UOKiK. To i tak nic przy rekordowej, nałożonej przez UOKiK karze 29 mld zł dla Gazpromu – o której też nie omieszkano wspomnieć w jubileuszowej notatce. Wiemy, że urząd został powołany do tropienia nieuczciwej konkurencji, ale chwalenie się przy okazji rocznicy nałożonymi karami (wiele jest potem uchylanych przez sądy) to trochę jak chwalenie się przez kata na 10-lecie pracy liczbą ściętych głów. A przecież UOKiK robi też ciekawe kampanie edukacyjne dla konsumentów oraz podejmuje inne inicjatyw, jak np. przeprowadzanie rankingów proszków do prania. Pokazują one tę bardziej przyjazną twarz urzędu.

 

Poniedziałek 14.12

Dzieło jeszcze nie wydane ale bryk jest już dostępny

Ministerstwo finansów wydało „objaśnienia podatkowe” dotyczące praktycznego zastosowania tzw. estońskiego CIT, który ma obowiązywać od przyszłego roku. Objaśnienia liczą aż 123 strony co już samo w sobie może być dla wielu przedsiębiorców niepokojące w kontekście pomysłu skorzystania z ulgi. Wydawanie „objaśnień” nie są niczym nowym ale w tym przypadku resort finansów zachował się niestandardowo. Opublikował projekt jeszcze przed wejściem w życie przepisów (do tej pory robiono to znacznie później). Przekazał też projekt do konsultacji publicznych. Nie wszystkim się to podoba. Niektórzy eksperci (cytowani m.in. przez „DGP”) twierdzą, że tworzenie niekompletnych przepisów (o czym świadczy opublikowanie objaśnień), to bardzo zła praktyka. Inni słusznie przekonują, że przepisy kierowane do MŚP powinny być proste i zrozumiałe. A 123 strony objaśnień sugeruje coś zupełnie przeciwnego. Urzędnicy ministerstwa po takiej krytyce plują sobie zapewne w brodę, bo liczyli na pochwały za to, że nie zwlekali tym razem z przygotowaniem i publikacją objaśnień. A tu taka krytyka. Tak czy inaczej, tak właśnie kończy się tworzenie przepisów z tysiącami niuansów, wyłączeń itd. tylko po to, aby przypadkiem nie skorzystała z nich zbyt duża grupa przedsiębiorców.

 

Wtorek 15.12

100 miliardów w jeden miesiąc

Polski eksport ma mocną psychikę. W październiki przebił – jak lubią pisać ekonomiczne media – „psychologiczną barierę” i po raz pierwszy w historii przekroczył w jednym miesiącu wartość 100 mld złotych. Takie dane płyną z raportu NBP. Tak, tak – wiemy, że to zasługa m.in. słabego złotego i że październik zazwyczaj dobrze wypada w statystykach eksportowych. Ale i tak jest się z czego cieszyć. Tym bardziej, że w kryzysie nie ma zbyt wielu okazji do radości.  Czekamy na 100 mld euro miesięcznie.

 

Środa 16.12

Lepiej niech nie szukają bo jeszcze coś znajdą

Resort finansów uruchomił anglojęzyczną wersję strony podatki.gov.pl. W polskiej wersji dostarcza ona wszechstronnych informacji o podatkach i pozwala na załatwianie spraw podatkowych online. Wersja angielska ma mocno okrojone funkcjonalności, podaje jedynie podstawowe informacje dla obcokrajowców. Sprawdziliśmy jak działa wyszukiwarka w angielskiej wersji portalu i wpisaliśmy „VAT”. Nie działa. Może to i lepiej, po co mamy sobie psuć opinię i dostarczać szczegółowych informacji o meandrach polskiego fiskusa. Mimo to MF należy się słowo pochwały, że podjęło się trudu tłumaczenia.  Pozostaje tylko życzyć powodzenia w regularnej aktualizacji informacji na stronie. Doświadczenie uczy niestety, administracje często uruchamia takie strony jak rakiety przeciwpancerne  –  na zasadzie „odpal i zapomnij”.

 

Czwartek 17.12

Forum Ekonomiczne w Krynicy w Karpaczu

Tydzień temu pisaliśmy o decyzji przenoszącej przyszłoroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego z Davos do Singapuru. W Polsce nie mniej emocji wzbudza los największej imprezy tego typu w naszym kraju – czyli Forum Ekonomicznego w Krynicy. Trzeba przyznać, że organizatorzy forum umiejętnie budują napięcie wokół wydarzenia, które – przypomnijmy – w tym roku odbyło się w Karpaczu. Już od jakiegoś czasu w mediach pojawiały się artykuły o sensacyjnych tytułach „Gdzie w przyszłym roku odbędzie się Forum Ekonomiczne?”. Niestety w obszernych publikacjach próżno było szukać odpowiedzi na to pytanie. Teraz już wszystko wiadomo. Forum Ekonomiczne, które w tym roku odbyło się w Karpaczu, w kolejnych latach też odbywać się będzie w Karpaczu. Niektórzy zapewne odetchnęli z ulgą cierpiąc katusze psychiczne na myśl o tym, że wciąż nie zdecydowano o lokalizacji wydarzenia. Inni zastanawiają się co się stanie z nazwą, która ma już mocno ugruntowaną markę. Jak rozwiązać ten problem? Może nazwać wydarzenie: „Forum Ekonomiczne w Krynicy ale w Karpaczu” albo „Krynickie Forum Ekonomiczne w Karpaczu”?

 

Plus tygodnia

Główny Urząd Statystyczny awansował na 2 pozycję w globalnym rankingu Open Data Inventory (ODIN). Ranking ocenia stopień dostępności i otwartości danych prezentowanych przez krajowe urzędy statystyczne. Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców uważa wypełnianie tych wszystkich AK-H, KZ-3, Z-06, F-03 czy innych za niepotrzebny obowiązek. Ale nagroda pokazuje, że analitycy GUS robią z tymi danymi pożyteczne rzeczy a nie odkładają na półkę.

 

Minus tygodnia

„Narodowa kwarantanna” – hotele zamknięte, galerie handlowe zamknięte, stoki zamknięte, godzina policyjna w Sylwestra. Niech ten rok się wreszcie skończy.

 

Przeczytaj zeszłotygodniowe zestawienie „Dzień po dniu”

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.