Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 9 - 15 września

19.09.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o nowych zachowaniach zakupowych Polaków oraz o deklasacji Polski w dwukołowym rankingu. Zaczynamy!

Dzień po dniu

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

 

Piątek 9 września

Polska spadła w dwukołowym rankingu

Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji rowerów w Europie w 2021 roku. Wynika z nich, że Polska jest na piątym miejscu w UE pod względem wyprodukowanych rowerów (ponad 1 mln sztuk). Oznacza to spadek o jedno miejsce w porównaniu z 2020 roku. Wszystko przez Rumunię, która w zestawienia pojawiła się zupełnie nieoczekiwanie (rok wcześniej dane z tego kraju były zastrzeżone), zajmując w dodatku drugie miejsce w Europie i przy okazji spychając Polskę na dalszą pozycję. W 2019 Rumuni byli dopiero na 8 miejscu. Skąd ten skok? W ostatnich latach powstało tam kilka fabryk produkujących rowery m.in. dla sieci handlowych. Trochę nam przykro z powodu spadku Polski, ale dane działają jak kubeł zimnej wody. Przypominają, że o pozycji na europejskim rynku rowerów decyduje nie „pasja, miłość do rowerów czy konsekwencja w realizacji misji”, ale raczej kaprys dostawców rowerów dla dużej francuskiej sieci hipermarketów z artykułami sportowymi.

 

Weekend 10-11 września

Kryzys zamalowany szminką

Wraz z coraz bardziej ponurymi prognozami gospodarczymi, media przypominają o ciekawych zjawiskach, które pojawiają się w trakcie kryzysów w zachowaniach konsumentów. Przykładem jest m.in.: wzrost sprzedaży szminek. Zaobserwowano ponoć, że sprzedaż szminek rośnie odwrotnie proporcjonalnie do spadków na światowych rynkach.  Dlaczego? W trudnych czasach konsumenci starają się mimo wszystko zapewnić sobie choć odrobinę luksusu, a szminka to nie markowe buty, więc nawet w kryzysie można sobie na nią pozwolić. Przypomnimy tylko, że w Polsce za towar luksusowy uchodzi ostatnio ekogroszek.

 

Poniedziałek 12 września

Po sól najlepiej do … Afryki

Brakuje soli drogowej – alarmuje „Puls Biznesu”. Po wstrzymaniu dostaw z Ukrainy i Białorusi, polskie firmy sprowadzają ją nawet z Afryki, a ceny szybują. Na miejscu firm handlujących materiałami do zimowego utrzymania dróg bacznie obserwowalibyśmy również sytuację na rynku piasku. Nie zdziwilibyśmy się gdyby jego też zabrakło, a przecież można go już teraz przywieźć z Afryki razem z solą – po co kursować dwa razy.

 

Wtorek 13 września

Atomowe śmietnisko tuż za miedzą

Szwajcarzy szukają miejsca dla nowego składowiska odpadów radioaktywnych. Po miesiącach badań i analiz wyszło im, że najlepsza lokalizacja dla zakładu znajduje na terenie znajdującym się tuż przy granicy z Niemcami. Nie kwestionujemy wyników badań, ale zastanawiamy się, jak czują się teraz Niemcy. Być może tak, jak mieszkaniec, który dowiedział się, że wszystkie przeprowadzone analizy wyraźnie wskazują, że miejsce tuż przy oknach jego mieszkania to najlepsza lokalizacja osiedlowej altany śmietnikowej.

 

Środa 14 września

Dziękuję, w kryzysie nie piję

Media donoszą o wynikach badań zwyczajów zakupowych Polaków. Wynika z nich, że inflacja skłania coraz większą liczbę Polaków do rezygnacji z niektórych zakupów i poszukiwania okazji cenowych. Intrygująca jest też informacja, że co piąty Polak z powodu inflacji zamierza zrezygnować z kupna mocnych alkoholi. Tak się zastanawiamy, czy to wyłącznie wina inflacji. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wypowiedzi prezydenta Dudy zaniepokojonego tym, że rodacy będą musieli zjeść cały cukier, który wykupili w trakcie niedawnej „cukrowej histerii”. Od siebie dodamy tylko, że od jej szczytu minęło już wystarczająco dużo czasu aby przeprowadzić kilka udanych procesów destylacji.

 

Czwartek 15 września

Węgiel najlepiej kupić wiosną

Minister klimatu i środowiska zaapelowała do Polaków, żeby wstrzymali się z zakupami węgla. Będzie go ponoć coraz więcej i jego ceny zaczną niebawem spadać. Przypominamy sobie, że nie tak dawno przedstawiciele rządu apelowali, żeby nie rzucać się na cukier. Podejrzewamy, że apele dotyczące węgla odniosą podobny skutek.

 

Plus tygodnia

„Biznes i zarządzanie” – tak nazywać ma się nowy przedmiot, który MEN planuje wprowadzić do szkół w przyszłym roku. Ma zastąpić „podstawy przedsiębiorczości”. Interesujący pomysł – popieramy edukację ekonomiczną młodzieży – zastanawiamy się tylko, kto będzie w tym kraju pracował jak wszystkim absolwentom w głowie będzie tylko „biznes i zarządzanie”.

 

Minus tygodnia

Nie tak dawno media informowały o pojawiających na serwisach aukcyjnych ogłoszeniach sprzedaży „gumowego ekogroszku”, czyli pociętych opon. Pojawia się coraz więcej niepokojących wieści o przygotowaniach do tegorocznego sezonu grzewczego. Jak donosi portal Money.pl, samorządowcy w niektórych gminach mówią, że w tym roku jest nawet o 50 proc. mniej odpadów wielkogabarytowych niż jesienią 2021. Znikają też inne odpady. Martwimy się, że w przyszłoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi, dzieci nie będą miały co zbierać.


Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydanie 2-8 września – TUTAJ

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.