Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

11.03.2024

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. W aktualnym wydaniu „Dzień po dniu” przyglądamy się gorącym tematom, które poruszyły media w ostatnich dniach, a wśród nich: kolejka do PKO – czyli o rekordowej liczbie kandydatów na stanowiska prezesa i wiceprezesów w jednym z największych banków w Polsce, oraz nieoczywistych wyborach zawodowych – ponad 1000 osób stara się o posadę latarnika na wyspie Wangerooge na Morzu Północnym

Dzień po dniu

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 1-7 marca

Piątek, 1 marca

Kolejka do PKO

Media zwracają uwagę na spore zainteresowanie rekrutacją na stanowiska prezesa i wiceprezesów PKO. Do konkursu zgłosiło się łącznie 200 kandydatów. Czy to dużo? Są stanowiska, na które jest znacznie więcej chętnych. Ponad 1000 osób (w tym Polaków) stara się o posadę latarnika na wyspie Wangerooge na Morzu Północnym.

 

Weekend, 2-3 marca

Home office prosto z biura

Portal Businessinsider pochyla się nad problemami firm zajmujących się wynajmowaniem powierzchni biurowych w USA. Popularność pracy zdalnej spowodowała, ze wiele biur pozostaje pustych, a wynajmujący szukają nowych możliwości ich wykorzystania. Wśród pomysłów pojawiają się takie, jak np. przebudowanie biur na mieszkania, hotele czy studia filmowe. Naszym zdaniem, najlepszym pomysłem byłaby zamiana biur na mieszkania dla pracowników. Dzięki temu Ci, którzy nie chcą zrezygnować z pracy zdalnej, mogliby cały czas pracować z domu.

 

Poniedziałek, 4 marca

Bez KPO niedobrze, ale z KPO wcale nie lepiej

Deklaracje Brukseli o odblokowaniu środków UE (w tym KPO) dla Polski wywołały niemały entuzjazm. Nie na długo. W mediach pojawiły się ostrzeżenia, że odwlekanie wypłaty środków skutkuje tym, że na ich wydanie zostało stosunkowo niewiele czasu. A to oznacza, że np. firmy budowlane, realizujące inwestycje finansowane ze środków UE będą miały natłok zleceń. Skutek nietrudny do przewidzenia. Rosnące ceny materiałów, wzrost wynagrodzeń pracowników i w efekcie wzrost kosztów w budownictwie, a co za tym idzie – cen mieszkań. I tak źle, i tak niedobrze.

 

Wtorek, 5 marca

Spalenie słupa sposobem na ochronę środowiska

Niemiecka fabryka Tesli znalazła się w poważnych tarapatach po tym, jak aktywiści podpalili słup energetyczny pozbawiając zakład prądu (i przy okazji część regionu). Amerykański gigant szacuje straty na „dziewięciocyfrowe”, a lokalne władze zapowiadają koniec polityki tolerancji wobec aktywistów. Przy okazji przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób analitycy argumentowali kilka lat temu decyzję o wyborze na lokalizację fabryki miejscowości Gruenheide w Brandenburgii, a nie np. jakiegoś regionu w Polsce. „Obywatele Niemiec kochają samochody oraz martwią się o środowisko” – pisał jeden z nich. To fakt, tylko nikt nie przewidział, że z tego zmartwienia będą palić energetyczne słupy.

 

Środa, 6 marca

Wielki podatkowy brat obserwuje

Od kilku tygodni media opisują sprawę wysyłania przez urzędy skarbowe do niektórych podatników tzw. listów behawioralnych. Co to za listy? To pisane nieformalnym językiem wiadomości, z których wynika, że urząd ma wątpliwości co do prawidłowego wywiązywania się obywatela z obowiązków podatkowych, i w których zachęca do zmiany praktyk. Ostrzega też, że będzie monitorował reakcję. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, resort finansów wstrzymał ponoć wysyłkę tego typu pism i będzie badał sprawę. Skoro urzędy poszły już w stronę takich form nacisku, to mamy pomysł na podniesienie skuteczności akcji. Proponujemy wysyłać – np. do osób, które handlują w internecie bez płacenia podatku – wiadomości o następującej treści:  „Obserwujemy Twoją aktywność w internecie od dłuższego czasu. Masz oryginalne gusta i jesteśmy pod wrażeniem Twoich fantazji. Ciekawe co powiedzą twoi znajomi, jak wyślemy im strony, które lubisz oglądać. Rozlicz się z podatku, to o wszystkim zapomnimy”.  

 

Czwartek, 7 marca

Wcześniejsza emerytura z „Baltic Pipe”

Bardzo ceniliśmy działalność byłej prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, dlatego z oburzeniem przyjęliśmy doniesienia o wykorzystywaniu jej wizerunku przez internetowych oszustów. Spreparowali wywiad z byłą prezes, w którym zachęca ona do gwarantującej ogromne zyski inwestycji w „Baltic Pipe” i przejścia na emeryturę w wieku 50 lat. Nie wiemy ile osób nabrało się na oszustwo, ale jeśli ktoś uznał, że jakikolwiek prezes ZUS zachęcałby do przechodzenia na emeryturę kilkanaście lat wcześniej, to nic tutaj nie poradzimy.

 

Plus i minus tygodnika „Dzień po dniu”


Plus tygodnia

Znany producent m.in. sprzętu AGD z Niemiec, firma Miele przenosi swoją produkcję do Polski. „To błąd” – grzmią niemieckie media. Takie błędy jesteśmy Niemcom w stanie wybaczyć.

 

Minus tygodnia

Szwajcaria chce globalnej debaty w ramach ONZ na temat technologii umożliwiających ochronę klimatu, w tym ograniczających ilość światła słonecznego docierającego na Ziemię. Mamy radę – może niech Szwajcarzy spróbują najpierw zasłonić Słońce we własnym kraju. Chętnie dowiemy się, jakie są efekty eksperymentu.

 


Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydania archiwalne

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.