Handel hurtowy w grudniu i nowe zamówienia w przemyśle
27.01.2021Handel hurtowy w grudniu okazał się o 9,4% wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w grudniu. Sprzedaż w miesiącu tym okazała się o 2,2% niższa niż w listopadzie lecz jednocześnie o 9,4% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W listopadzie sprzedaż hurtowa spadla o 3,2% i okazała się wyższa niż przed rokiem o 3,7%.
Grudniowy spadek sprzedaży (podobnie jak listopadowy) powinien być traktowany jako typowy, po bardzo wysokich (sezonowo) wrześniu i październiku. Jest już bowiem po szczycie zaopatrzenia na okres świąteczno-noworoczny, a firmy raczej kalkulują jak w nowy rok nie wejść z nadmiernymi zapasami. Co szczególnie istotne korekta z tegorocznego grudnia okazała się wyraźnie mniejsza od typowej i jednocześnie mniejsza od zanotowanej przed rokiem.
Grudniowa korekta sprzedaży hurtowej była wypadkową spadków sprzedaży obserwowanych w pięciu grupach oraz wzrostów w pozostałych czterech. Spadki odnotowano w grupach: handel niewyspecjalizowany (4,4%), sprzedaż realizowana na zlecenie (4,2%), agd, rtv, artykuły użytku domowego (2,9%), półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (2,7%), kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (0,3%). Wzrosty dotyczyły grup: napoje alkoholowe i bezalkoholowe (22,8%), narzędzia technologii informacyjnej komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (3,8%), żywność (2,7%), wyroby tytoniowe (1,4%).
Roczna dynamiki sprzedaży w handlu hurtowym ogółem uległa poprawie z 3,7% w listopadzie do aż 9,4% w grudniu. Szczególnie dobrze prezentowała się w przypadku sprzedaży narzędzi technologii informacyjnej komunikacyjnej, maszynach, urządzeniach i dodatkowym wyposażeniu (+14,4% wobec poprzednich +10,7%), kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (+13,1% wobec listopadowych +11,1%), półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomie (+12,9% wobec poprzednich 4,0%), agd, rtv, artykułach użytku domowego (do 12,9% wobec poprzednich ujemnych -1,2%), sprzedaży niewyspecjalizowanej (+10,2% wobec listopadowych +3,1%). Poprawę wzmacniało również zredukowanie regresu w przypadku sprzedaży: napojów alkoholowych i bezalkoholowych (do –4,5% z -15,9%), wyrobów tytoniowych (do -2,4% z -11,3%), żywności (do –2,7% z -9,9%). Pogorszenie rocznej dynamiki sprzedaży odnotowano tylko w przypadku jednej grupy – sprzedaży realizowanej na zlecenie(do -2,1% z poprzednich -1,4%).
W grudniu nowe zamówienia w przemyśle okazały się o 7,0% wyższe niż przed rokiem (w listopadzie były wyższe niż przed rokiem o 15,1%). Poziom zamówień eksportowych w grudniu okazał się o 9,4% wyższy niż przed rokiem (w listopadzie był wyższy niż przed rokiem o 20,7%). Mimo korekty dynamiki rocznej (po rekordowym listopadzie) poziom zamówień jest wyraźnie wyższy od oczekiwanego dla końca roku przed trzema, czy czterema miesiącami.
Zobacz inne analizy makro
Kontakt
Piotr Soroczyński
Główny ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl