Królestwo Eswatini – możliwości współpracy dla polskich firm w Afryce Południowej

07.10.2019

Podczas misji gospodarczej zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą do RPA i Botswany w lipcu 2019 r. polscy przedsiębiorcy wzięli udział w spotkaniu z delegacją Królestwa Eswatini, czyli niewielkiego kraju na południu kontynentu afrykańskiego graniczącego z RPA i Mozambikiem.

Spotkanie miało miejsce w Ambasadzie RP w Pretorii. Delegacji Eswatini przewodniczył Sibusisiwe Mngomezulu, Ambasador Eswatini w Brukseli. Wśród uczestników nie zabrakło również przedstawicieli Eswatini Investment Promotion Authority z Mbanane. Tematem rozmów były możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez polskie firmy z partnerami z Eswatini oraz inicjatywa Ambasady Królestwa Eswatini w Brukseli dotycząca organizacji przez KIG misji gospodarczej do tego kraju.

Projekt organizacji misji do Eswatini w 2020 r. został uzgodniony przez wszystkie strony na spotkaniu w Ambasadzie RP w Pretorii. Trwają dalsze rozmowy odnośnie planowanego wydarzenia miedzy KIG a EIPA – Eswatini Investment Promotion Authority oraz Ambasadą Królestwa Eswatini w Brukseli. Pod koniec 2019 r planowana jest wizyta delegacji z Eswatini, podczas której KIG zorganizuje seminarium informacyjno-promocyjne dot. możliwości współpracy w tym kraju Afryki Południowej.

Oficjalna nazwa – Królestwo Eswatini (poprzednio Swaziland)
Obszar – 17,363 km²
Stolica – Mbabane (administracyjna); Lobamba (siedziba parlamentu i króla)
Jednostka monetarna – lilangeni , The Swazi Lilangeni (SZL), 1 lilangeni = 100 centów.
Wzrost PKB (rocznie %) – 1,65 % (2019 Central Bank of Eswatini)
Inflacja – 4.81% (2019 Central Bank of Ewatini)
Ludność – 1, 367 m (2018 World Bank)
Oficjalne języki – suazi, angielski
Religia – protestantyzm

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami dot. możliwości inwestowania i współpracy gospodarczej w priorytetowych sektorach w Królestwie Eswatini.

Dokumenty do pobrania poniżej:
Practical Guide to doing business in Eswatini
Investment Opportunities n Eswatini

Kontakt:
Krajowa Izba Gospodarcza
Biuro Współpracy z Zagranicą
Agnieszka Salamończyk, tel: 22 6309773, e-mail: asalamonczyk@kig.pl
Elżbieta Wojtas, tel: 22 6309752, e-mail: ewojtas@kig.pl

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.