Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VI 2024 roku
Jak wynika z danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w analizowanym okresie o 0,1% r/r. W budownictwie produkcja spadła w ujęciu rocznym o 8,7%.
Zatrudnienie i płace
Zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw w okresie I-VI 2024 r. było o 0,4% niższe niż rok wcześniej i wyniosło średnio 6 499 tys. osób. W samym przemyśle zatrudnienie spadło r/r o 1,0% (do 2 723 tys. osób).
W analizowanym okresie I-VI 2024 roku spadki zatrudnienia dotknęły takie branże jak m.in.: produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (spadek o 6,4%); produkcja odzieży (spadek o 6,0%); produkcja mebli (spadek o 4,5%); produkcja urządzeń elektrycznych (spadek o 4,5%), produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (spadek o 4,5%).
Zatrudnienie wzrosło z kolei w takich branżach jak m.in.: zakwaterowanie i gastronomia (wzrost o 5,2%); produkcja pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o 4,9%); handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi oraz ich naprawa (wzrost o 4,2%).
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie I-VI 2024 roku wyniosło 8 123 PLN i było wyższe o 11,7% niż przed rokiem. We wszystkich analizowanych przez GUS branżach płace wzrosły. Wśród branż notujących największe wzrosty wynagrodzeń w całym sektorze przedsiębiorstw są m.in.: budowa budynków (wzrost o 21,9%); produkcja odzieży (wzrost o 16,8%); produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (wzrost o 16,1%).
Wśród branż notujących najwyższe poziomy wynagrodzenia w okresie styczeń-czerwiec 2024 roku znalazły się m.in. informacja i komunikacja (13 630 PLN); wydobywanie węgla (12 770 PLN). Z kolei najniższe wynagrodzenia wypłacano m.in. w produkcji odzieży (5 291 PLN); zakwaterowaniu i gastronomii (5 996 PLN).
Produkcja i wydajność
Produkcja sprzedana przemysłu w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku wzrosła o 0,1% w ujęciu rocznym. Produkcja budowlana spadła o 8,7% r/r.
Na ogólny wzrost produkcji przemysłowej złożyły się wyniki osiągnięte w takich branżach jak m.in.: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o 15,6%); gospodarka odpadami, odzysk surowców (wzrost o 9,6%); pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody (wzrost o 7,8%). Spadki produkcji w ujęciu rocznym w okresie I-VI 2024 roku dotknęły m.in.: produkcji urządzeń elektrycznych (spadek o 26,1%); wydobywanie węgla (spadek o 15,3%).
Wydajność w przemyśle w okresie I-VI 2024 roku wzrosła przeciętnie o 1,1% r/r. Wśród branż o największych wzrostach wydajności znalazły się m.in.: produkcja pozostałego sprzętu transportowego (wzrost o 10,2%); produkcja odzieży (wzrost o 9,8%); produkcja wyrobów z drewna, korka i wikliny (wzrost o 9,6%); gospodarka odpadami, odzysk surowców (wzrost o 8,8%).
Największy spadek wydajności zanotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (o 22,6%); wydobywaniu węgla (spadek o 15,6%). Zestawienie nie uwzględnia danych dla produkcji skór i wyrobów skórzanych oraz produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (GUS zaprzestał ich publikacji).
Dane na temat kondycji branż w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku pokazują m.in. spadek dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej w stosunku do wyników osiąganych przed rokiem (0,1% w okresie I–VI 2024, po 0,3% okresie I-V 2024 r. wobec 0,9% za okres I-IV 2024 r.). Warto jednak wspomnieć, że czerwcowe dane o produkcji przemysłowej okazały się lepsze od prognoz, a dane z czerwca o handlu hurtowym oraz nowych zamówieniach w przemyśle zdają się wskazywać, że przyspieszenie naszej gospodarki jest już blisko.
Kontakt
Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Optymistyczne prognozy na przyszłość wskazują na dobrą kondycję polskiej gospodarki. Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB i jego składowe Ludność, rynek […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VII 2024 roku Zatrudnienie i płace Zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw w okresie I-VII 2024 r. było o 0,4% niższe niż rok wcześniej i wyniosło średnio 6 510 tys. osób. W samym przemyśle zatrudnienie spadło r/r o 1,0% (do 2 726 tys. osób). W […]
Jak wynika z najnowszego „Comiesięcznego przeglądu sytuacji gospodarczej w województwach” przygotowanego przez ekspertów KIG, sytuacja gospodarcza w poszczególnych województwach Polski jest zróżnicowana Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-lipiec 2024 Rynek pracy wykazuje stabilność, choć z wyraźnymi różnicami regionalnymi. Najniższe bezrobocie odnotowano w Wielkopolsce, co świadczy o dynamicznym rozwoju gospodarczym tego regionu. Z kolei […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl