Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego.
Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB w II kw. 2024 r. wzrósł o 3,2% r/r, przewyższając oczekiwania. Prognozy na lata 2024-2025 wskazują na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu, co świadczy o dobrej kondycji polskiej gospodarki.
Rynek pracy, płace i świadczenia
Sytuacja na rynku pracy w sierpniu 2024 roku była nieco zaskakująca. Mimo że zazwyczaj ten miesiąc przynosi spadek bezrobocia ze względu na zwiększony popyt na pracę sezonową, tym razem liczba bezrobotnych wzrosła o prawie 7 tysięcy osób, osiągając poziom 772,3 tysiąca.
Stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5%, co oznacza, że nie doszło do istotnych zmian w porównaniu z lipcem i sierpniem poprzedniego roku. Jednakże, wzrost liczby bezrobotnych jest niepokojący i skłania do zmiany prognoz. W końcu roku stopa bezrobocia wyniesie 5,1%, a liczba bezrobotnych osiągnie 790 tys. osób.

Bilans obrotów bieżących

W lipcu tego roku nasz kraj zanotował deficyt w obrotach bieżących. Oznacza to, że wydaliśmy więcej pieniędzy za granicą niż zarobiliśmy. W rachunku bieżącym ujmowane są płatności związane z wymianą w handlu towarami i usługami, transfery oraz środki będące opłatą za korzystanie z finansowania.
W poprzednim miesiącu notowana była nadwyżka, wynosząca 588 mln EUR. Przed rokiem notowano nadwyżkę w wysokości 55 mln EUR.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasz najnowszy raport
Kontakt
Miesięczny obraz gospodarki – najnowsze wskaźniki i prognozy według KIG Polska gospodarka przyspiesza Wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie i dodatnia dynamika produkcji przemysłowej wskazują, że polska gospodarka wychodzi na prostą po trudniejszych latach. Dla przeciętnego obywatela to sygnał większych szans na zatrudnienie, stabilniejszych dochodów i większej przewidywalności w planowaniu przyszłości. Dla firm i przedsiębiorców – to […]
Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – maj 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w pierwszym kwartale […]
GUS podsumował pierwsze miesiące 2025 roku w gospodarce. Produkcja przemysłowa i budowlana nieznacznie wzrosły, ale zatrudnienie spadło. Wynagrodzenia nadal rosną, choć nie we wszystkich branżach widać poprawę. Mimo słabszych wyników w maju, rosnące zamówienia w przemyśle dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl