Relacja: Europejski Parlament Przedsiębiorstw

21.02.2015

16 października 2014 roku odbyła się III edycja Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw, w którym udział wzięło 750 przedsiębiorców z 45 krajów.

epp2014_baner-do-papieru-firmowego

Przedsiębiorcy, w roli europarlamentarzystów, mieli niezwykłą możliwość wyrażenia swojej opinii w procesie stanowienia unijnego prawa oraz dyskusji z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz partnerami z krajów UE o problemach, z którymi borykają się na co dzień europejskie firmy.

Polska delegacja liczyła 50 przedsiębiorców reprezentujących najważniejsze sektory polskiej gospodarki.
Głosowania odbywały się w podziale na cztery tematy: internacjonalizacja, rynek pracy, finanse i energia. W sesji dotyczącej internacjonalizacji głos zabrał Pan Jakub Kołodziej z firmy Roleski odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku rosyjskim oraz sankcji wobec Rosji. Pan Marcin Bodio z firmy Lotos wypowiedział się sesji dotyczącej energii, natomiast Prezes firmy Adamed – Pan Maciej Adamkiewicz odniósł się kwestii umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi i potencjalnego wpływu TTIP na firmy europejskie.

Przedsiębiorcy zagłosowali za wzmocnieniem europejskiej dyplomacji gospodarczej oraz wsparciem interesów europejskich firm na rynkach globalnych.

Biznes domagał się również efektywniejszego kształcenia kadr, zgodnie z wymogami rynkowymi oraz systemu podatkowego sprzyjającego inwestycjom.

W kwestii energii, przedstawiciele firm zaapelowali o bardziej elastyczne i oparte na innowacyjności rozwiązania, zwiększające wydajność energetyczną.

Kolejna edycja Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw odbędzie się w roku 2016.

Notatka prasowa notatka-prasowa_epp-2014

Kontakt
Dominika Świętońska
Biuro Współpracy z Zagranicą
tel. 22 630 98 37
e-mail: dswietonska@kig.pl

Galeria zdjęć:

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.