Relacja: Misja Gospodarcza do Armenii, 3-6.10.2017 r.

13.10.2017

Misję dla polskich przedsiębiorców, której głównym punktem było Forum Gospodarcze Polska – Armenia w Erywaniu zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza wraz z firmą consultingową Blue Idea Sp. z o.o. przy wsparciu Armeńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i ambasad obydwu państw.

„Doing business in Armenia, perspectives, opportunities and challenges” – wokół tych zagadnień skupiły sie wystąpienia panelistów. JE Edgar Ghazaryan, Ambasador Armenii w Polsce opowiedział o wielowiekowej tradycji i przyjaznych stosunkach pomiędzy Polską i Armenią. Gospodarzem spotkania był Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Armeńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Vladimir Amiryan, który wraz z izbowym ekspertem Marią Torosyan przybliżyli istotę praktycznych zagadnień dotyczących przepisów podatkowych i formalności związanych z prowadzeniem biznesu w Armenii. Gor Ordyan z fundacji promującej rozwój ekonomiczny Armenii, Łukasz Walerjan z Blue Idea Sp. z o.o. i Bartłomiej Nersewicz – reprezentant KIG opowiedzieli o tym dlaczego warto robić interesy w Armenii i przedstawili zgromadzonym działalność swoich organizacji.

Tradycyjnym zwieńczeniem forum były rozmowy B2B pomiędzy przedsiębiorcami, które jak wynika z relacji uczestników dobrze rokują na przyszłość. Potwierdzeniem tego przeświadczenia są wizyty w zakładach produkcyjnych i dalsze spotkania z przedstawicielami armeńskiego biznesu podczas pobytu w Erywaniu, do jakich wkrótce potem doszło.

Korzystając z okazji polska delegacja wzięła udział w meczu kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji,  wygranym przez naszą reprezentację 6:1. Wysokie zwycięstwo nie poskutkowało  wrogim nastawieniem u naszych sportowych adwersarzy. Wprost przeciwnie, atmosfera na armeńskiej trybunie była przyjazna i sielankowa, podobnie zresztą jak ogólne usposobienie i podejście do życia obywateli Armenii.

Polecamy również Państwa uwadze, poruszający post opublikowany na facebooku przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, stale wspierającego polsko-armeńskie stosunki, który nie mógł uczestniczyć w forum z powodu czekającej go operacji. TUTAJ

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.