Relacja: Misja z Cape Town & Western Cape

04.11.2020

W dniu 29 października 2020 r. Krajowa Izba Gospodarcza gościła wirtualną MISJĘ Z CAPE TOWN & WESTERN CAPEVirtual fresh produce B2B mission to Poland z udziałem producentów i eksporterów świeżych owoców i warzyw z RPA – Prowincja Western Cape.

Dla przedsiębiorców z RPA zostało zorganizowane Biznes Forum w formule on-line z udziałem polskich importerów, a współorganizatorami spotkania razem z KIG byli: Agencja WESGRO – Cape Town & Western Cape Tourism, Trade & Investment Agency, Forum Eksporterów Świeżych Produktów z Western Cape oraz Ambasada RPA w Warszawie.

W programie całodziennego wydarzenia on-line odbyło się webinarium informacyjne na temat potencjału obydwu rynków, podczas którego omówione zostały bieżące relacje biznesowe i wymiana handlowa między Polską a Prowincją Western Cape, dyskusje z ekspertami z sektora świeżych owoców i warzyw nt. sytuacji w branży w okresie pandemii, wpływu sprzedaży e-commerce na handel świeżymi produktami – perspektywy na przyszłość.

Ważna częścią programu misji były wirtualne spotkania B2B między polskimi i południowoafrykańskimi firmami z Prowincji Western Cape. W 80 spotkaniach B2B wzięło udział 13 polskich importerów i 10 producentów świeżych owoców i warzyw z RPA.

Dlaczego warto współpracować z RPA? 7 najciekawszych faktów:

  • Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na kontynencie afrykańskim.
  •  Sektor usług finansowych jest motorem napędowym gospodarki, będąc  najlepiej rozwiniętym i najnowocześniejszym w tej części regionu.
  • Znaczący udział w PKB kraju mają handel i turystyka, usługi publiczne oraz transport i komunikacja.
  • RPA jest drugim co do wielkości eksporterem owoców cytrusowych. Świeże owoce stanowią około 35% eksportu produktów rolnych z RPA.
  • Według najnowszych prognoz RPA wyeksportuje w 2020 r. rekordową ilość owoców cytrusowych, przy czym całkowity wzrost eksportu w porównaniu z rokiem poprzednim wyniesie 11%..
  • Całkowity eksport pomarańczy, cytryn, mandarynek i grejpfrutów z Południowej Afryki w bieżącym roku osiągnie rekordowy poziom 2,31 mln ton.

Biznes Forum było kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez KIG i WESGRO, tym razem w formule on-line. Krajowa Izba Gospodarcza oraz WESGRO planują organizację kolejnych wspólnych wydarzeń promocyjnych zarówno wirtualnie jak i w formie misji gospodarczych wyjazdowych do RPA, o których będziemy Państwa informować.

Wirtualne spotkania pozostają na razie jedyną formą nawiązywania współpracy z zagranicznymi partnerami. Krajowa Izba Gospodarcza stara się wspierać polskich przedsiębiorców zainteresowanych kontaktami na różnych rynkach zagranicznych poprzez organizację tego typu wydarzeń i spotkań b2b.

Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i aktualnymi relacjami biznesowymi między Polską a RPA [pdf]

Kontakt:
Biuro Współpracy z Zagranicą KIG
Agnieszka Salamończyk, Z-ca Dyrektora
tel: 22 6309773, e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas tel: 22 6309752, e-mail: ewojtas@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.