Sąd arbitrażowy

ABC Arbitrażu

FAQ

Jeśli nadal nie możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, przejrzyj poniższą listę z najczęściej zadawanymi pytaniami, by dowiedzieć się więcej o arbitrażu.

1.    Co to jest arbitraż?

To rozwiązywanie sporów.

2.    Od kiedy istnieje arbitraż?

Od zawsze. Polubowne rozstrzyganie sporów istniało prawdopodobnie jeszcze przed powstaniem państw i sądów państwowych.

3.    Na podstawie jakich przepisów funkcjonuje?

Umowy handlowe, kodeksy postępowania cywilnego, regulaminy sądów polubownych, umowy międzynarodowe, konwencje (np. Konwencja nowojorska o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych z 1958 r.), kodeks etyki arbitra i in. Zastosowanie mają również zasady słuszności (ex eaquo et bono) i zwyczaje handlowe, zwane umownie lex mercatoria .

4.    Czym różni się sąd arbitrażowy od zwykłego sądu?

Strony mają wpływ na wiele elementów postępowania. Same wybierają arbitrów. Arbitrzy rozstrzygają w granicach przyznanych im uprawnień. Sąd polubowny nie jest związany przepisami o postępowaniu przed sądem państwowym.

5.    Czy rozprawa wygląda inaczej?

Tak. Strony siedzą wygodnie i składają wyjaśnienia na siedząco. Miejscem rozprawy jest sala wybranej izby handlowej. Pełnomocnicy nie muszą ubierać togi. Na każdą prośbę stron można zarządzić przerwę. Można częstować się kawą i herbatą. Nikt na nikogo nie krzyczy, nie wyrzuca za drzwi, nie grozi kryminałem.

6.    Jaki wpływ na przebieg postępowania arbitrażowego mają strony?

Duży. Mogą wybrać: konkretny sąd polubowny, skład arbitrów, sposób ich powołania, miejsce i czas postępowania, zasady rozstrzygania sporu, a nawet określić liczbę instancji postępowania, jeśli nie chcą poprzestać na jednej.

7.    Czym różni się sąd polubowny od sądu arbitrażowego?

Niczym. Są to różne nazwy tej samej instytucji.

8.    Jakie są zalety arbitrażu?

Prostsza procedura postępowania, niższe i przewidywalne z góry koszty, jednoinstancyjność i szybkość postępowania. Rozprawy odbywają się w kameralnej atmosferze. Arbitraż jest dyskretny, postępowanie poufne, gwarantuje też poszanowanie interesów obu stron i tajemnic handlowych. Arbitrzy rozumieją biznes lepiej, niż sędziowie państwowi. Mogą być wybrani do sprawy stosownie do swojej specjalizacji i doświadczenia.

9.    Jakie są wady arbitrażu?

Jest jeszcze wciąż mało znany i wykorzystywany. Grono doświadczonych arbitrów jest stosunkowo wąskie. Wyrok jest ostateczny, w zasadzie nie ma od niego odwołania.

10.    Czy w Polsce jest łatwy dostęp do arbitrażu?

Bardzo łatwy. Wystarczy dokonać zapisu na sąd polubowny. Można to zrobić w umowie, fakturze, wymianie korespondencji, w statucie spółki, fundacji, spółdzielni lub stowarzyszenia.

11.    Czy jesteśmy krajem przyjaznym arbitrażowi?

Tak. W 2005 r. parlament wprowadził do kodeksu postępowania cywilnego regulację arbitrażu, wzorowaną na ustawie modelowej UNCITRAL. Dla inwestorów zagranicznych to ważne kryterium atrakcyjności przy wyborze kraju postępowania. Warszawa może stać się centrum międzynarodowego arbitrażu. Mamy wszystkie atuty: centralne położenie, zdolnych arbitrów, stały sąd arbitrażowy – jeden z największych w Europie, z niemal 60-letnią tradycją.

12.    Ile jest w Polsce stałych sądów arbitrażowych?

Około pięćdziesięciu. Prowadzą listy własnych arbitrów, mają administrację, organy i własne regulaminy. Funkcjonują najczęściej przy izbach gospodarczych.

13.    Jaki jest obszar działania sądów arbitrażowych?

Różny – regionalny, branżowy, ogólnopolski lub międzynarodowy, w zależności od statutu, regulaminu oraz realnych możliwości i potrzeb.

14.    Który sąd polubowny jest właściwy do rozstrzygania danej sprawy?

Ten, któremu strony poddały rozstrzygnięcie sporu, czyli ten, który strony same wybrały.

15.    Czy wyroki polskiego sądu arbitrażowego są uznawane za granicą?

Tak, o ile dane państwo ratyfikowało Konwencję Nowojorską z 1958 r. o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych. Takich państw jest około 150.

Kontakt

Skontaktuj się z odpowiednim departamentem

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie

ul. Trębacka 4
00-074 Warszawa

 

tel.: 22 630 98 06  e-mail: info@sakig.pl;  sekretariat@sakig.pl

 

Bylinka Monika tel.: 22 630 98 08 e-mail: m.bylinka@sakig.pl

 

Dudek Anna tel.: 22 630 98 24 e-mail: a.dudek@sakig.pl – Księgowość

 

Grabowska-Łysyszyn Agnieszka tel.: 22 630 97 16 e-mail: a.grabowska@sakig.pl

 

Janczyn Karolina tel.: 22 630 98 06 e-mail: k.janczyn@sakig.pl

 

Ryś Elżbieta tel.: 22 630 96 26 e-mail: e.rys@sakig.pl