Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 21-27 stycznia

02.02.2022

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. W krótkiej, zabawnej formule, eksperci KIG prezentują gospodarczą rzeczywistość … i przyznajemy, to nie będzie obiektywne zestawienie.

Tygodnik "Dzień po dniu"

Tygodnik „Dzień po dniu”, 21-27 stycznia

Piątek 21 stycznia

Polowanie na pracowników

Nowa koalicja rządowa Niemiec zapowiada, że chce każdego roku przyciągać 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy – informują media. Już kilka miesięcy temu szef Federalnej Agencji Pracy alarmował, że w Niemczech brakuje rąk do pracy i kraj potrzebuje 400 tys. imigrantów rocznie. To jeszcze im mało? – komentują złośliwi internauci. A my się martwimy, że wzrok niemieckich pracodawców coraz mocniej kierowany będzie w stronę naszego rynku pracy. Jak temu zaradzić? Może wprowadzić przepis, że każdy Polak pracujący w Niemczech musi być rozliczany przez tamtejszą księgowość zgodnie z zasadami „Polskiego Ładu”?

Weekend 22-23 stycznia

Prąd prosto z siłowni

„Rzeczpospolita” pisze o nowej technologii wdrażanej przez jedną z firm z branży sprzętu do ćwiczeń. Technologia pozwoli zamieniać 74 proc. energii wytwarzanej przez człowieka podczas ćwiczeń na energię elektryczną. Może to jest sposób na zachęcenie Polaków do większej aktywności fizycznej? Może i tak, pod warunkiem, że siłownie będą płacić za wyprodukowany prąd. Poza tym przeczuwamy, że po zainstalowaniu urządzeń na siłowniach pojawią się zaraz przyziemne problemy takie jak konieczność uzyskania atestów, homologacji, instalowania odpowiednich liczników, przyłączenia do sieci, uregulowania opłaty mocowej itd.

Poniedziałek 24 stycznia

A kto kierowcą (****) był

Posiadacze SUV-ów we wschodnich regionach kraju przeżywają nerwowe chwile. Wojsko wysyła do nich pisma, w których informuje o możliwości zarekwirowania pojazdu (za opłatą). Akcja ma związek z napiętą sytuacją na Ukrainie. Podobne pisma wojsko wysyłało już wcześniej (np. przy okazji dużych ćwiczeń). Sprawa nie jest zabawna ale właścicielom aut, którzy myślą, że w wojsku nie dba się o sprzęt, polecamy na poprawę humoru popularny swego czasu na Youtube film „Chorąży zepsuł błotnik..”. Przypomnimy tylko, że widać na nim emocjonalną reakcję dowódcy na uszkodzenie wojskowego pojazdu. W pewnym momencie mówi on nawet: „(****) człowiek dba bardziej jak o żonę (****) o ten sprzęt a przyjdzie taki i…” 

Wtorek 25 stycznia

W pracy jak w domu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do operatorów infrastruktury strategicznej komunikat ostrzegający, że przez sytuację epidemiologiczną może zabraknąć pracowników – informuje Money.pl. Do pracy może nie przyjść nawet co trzeci pracownik. Nie wiemy, w jaki sposób polscy „operatorzy infrastruktury strategicznej” zabezpieczą się przed ewentualnymi brakami kadrowymi ale ciekawe pomysły na rozwiązanie tego problemu pojawiły się w Niemczech.  Niektóre tamtejsze firmy energetyczne rozważają możliwość tymczasowego zakwaterowania pracowników bezpośrednio w miejscu pracy. Wyobrażamy sobie taki dialog: – Pracujesz dzisiaj zdalnie? Nie. Wypoczywam zdalnie, w pracy.

Środa 26 stycznia

Z maseczki wszystko da się zrobić

Pandemia przysporzyła całemu światu wielu problemów. Jednym z nich są gigantyczne ilości maseczek zużywanych każdego dnia na całym globie. Szacuje się, że miesięcznie używanych jest nawet 130 mld maseczek. Lądują one w śmietnikach ale nie tylko – w 2020 roku do oceanów trafiło 1,5 miliarda maseczek. To może się zmienić. Jak informuje wp.pl, naukowcy  z Meksyku i Stanów Zjednoczonych opracowali sposób na wykorzystanie zużytych maseczek do produkcji ekonomicznych baterii. Dodamy tylko, że to nie jedyny pomysł na twórcze wykorzystanie maseczek. Wcześniej informowano, że australijscy naukowcy chcą przekształcić je w materiał wykorzystywany do budowy dróg. W Stanach Zjednoczonych są przetwarzane na ławki, a we Francji zużyte maseczki używane są do produkcji wykładzin podłogowych do samochodów. Włoski projektant Tobia Zambotti nie bawił się w przekształcanie maseczek na jakieś przydatne w produkcji materiały. Wypchał po prostu plastikową konstrukcję w kształcie kanapy zużytymi maseczkami, dzieło nazwał „Coach-19” i dzięki niemu stał się może nawet bardziej popularny niż naukowcy w pocie czoła pracujący nad technologiami przetwarzania zużytych środków ochronnych. 

Czwartek 27 stycznia

Niewykorzystane ubezpieczenie do zwrotu

Resort sprawiedliwości chce ulżyć posiadaczom kredytu hipotecznego, którzy ponoszą koszty tzw. ubezpieczenia pomostowego – informuje wp.pl. Chodzi o dodatkową opłatę, którą banki pobierają (podwyższając oprocentowanie) od klientów do momentu wpisania do księgi wieczystej hipoteki na ich rzecz. Na wpis można czekać nawet rok. Jaki pomysł ma ministerstwo? Jeśli dobrze rozumiemy intencje pomysłodawców, po wpisie bank zwracałby pobrane dodatkowo od kredytobiorców środki. Albo zaliczał je na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę. – „Zatem to powinna być swoista kaucja, którą ponosi kredytobiorca, która jest mu następnie zwracana, w sytuacji gdy dochodzi do wpisu zgodnego z jego wnioskiem (..) Skoro to ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie ziściło się, to koszty te o charakterze nadzwyczajnym, asekuracyjnym, powinny być zwracane” – wyjaśniał w jednej ze stacji radiowych przedstawiciel resortu. Obiema rękami podpisujemy się pod pomysłem. I czekamy na objęcie podobnym przepisem składek na inne ubezpieczenia – komunikacyjne czy chorobowe w ZUS. Nie chorowałem? To oddajcie pieniądze…..

Plus tygodnia

Jest nas ponad 38 milionów! Tak wynika z opublikowanych przez GUS danych ze Spisu Powszechnego. Wcześniej pojawiały się sygnały, że mogliśmy już zejść poniżej progu 38 mln. Ale są i mniej pocieszające informacje. W ciągu 10 lat zmniejszył się odsetek ludności w wieku produkcyjnym – z 64,4 proc. do 60 proc. Wyraźnie zwiększył się za to udział ludności w wieku poprodukcyjnym – z 16,9 proc. do 21,8 proc.

Minus tygodnia

Ponad milion Polaków na kwarantannie. Eksperci nazywają to „technicznym lockdownem”. A powinni nazywać chyba „technicznym knockdownem”.

Sprawdź wszystkie wydania tygodnika

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.