Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 8 – 14 października

15.10.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. I przyznajemy, to nie będzie obiektywne zestawienie.

 

Piątek 8 października

Dobrze, że jest konkurencja

Facebook miał kolejną awarię. Poinformował o tym na Twitterze czyli u konkurencji. Niby nic sensacyjnego i szczególnie zabawnego, ale to trochę tak jakbyśmy przeczytali: „TVP miała awarię, musiała o tym poinformować za pośrednictwem TVN”

 

Weekend 9-10 października

Płakał jak wydawał

Ministerstwo Finansów planuje podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy. Na swoich stronach internetowych resort finansów przekonuje, że zmiany stawek są odpowiedzią na potrzebę przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi alkoholu i wyrobów tytoniowych na zdrowie Polaków. W komunikacie ministerstwa pojawiają się górnolotne sformułowania w stylu „wspieranie prozdrowotnych wyborów”, „zabójcze używki”. Do kompletu brakuje tylko zapewnień o „głębokim smutku i żalu” związanym z koniecznością pobrania od obywateli i przedsiębiorców pozyskanych z akcyzy pieniędzy.

 

Poniedziałek 11 października

Kupić samolot czekając na autobus

„Rada Miasta Hagi jako pierwsza w Holandii przegłosowała zakaz reklamowania samochodów benzynowych i samolotów na wiatach tramwajowych i autobusowych” – poinformował PAP a za nim inne media. Zaczęliśmy się zastanawiać, jaki wpływ na sprzedaż samolotów w Niderlandach mają reklamy na wiatach przystaniowych dlatego sprawdziliśmy informację w zagranicznych źródłach. Okazało się, że w rzeczywistości chodzi o zakaz umieszczenia reklam zachęcających do podróży samolotami, a nie reklam samolotów. Producenci samolotów, którzy zaplanowali budżety na reklamy na wiatach, mogą odetchnąć z ulgą.

 

Wtorek 12 października

Skoki niezgody

W mediach wciąż szeroko komentowana jest sprawa transmisji z zawodów w skokach narciarskich. Discovery, który posiada prawa do transmisji zawodów Pucharu Świata w skokach, nie udzielił Telewizji Polskiej sublicencji. Do tej pory skoki narciarskie były pokazywane u publicznego nadawcy. Teraz (poza zawodami w Polsce oraz igrzyskami w Pekinie) będą – jak donoszą media – pokazywane w TVN. Sprawa ma swój kontekst biznesowy (potężne wpływy z reklam) ale mówi się, że również polityczny, w który nie będziemy się wgłębiać. Ciekawi nas, jak nowy nadawca przyciągnie dotychczasowych amatorów skoków przyzwyczajonych do transmisji na państwowym kanale. Może nowymi teleturniejami? Są już przecież gotowe formaty: „Skoczek szuka żony”, „Taniec z nartami” itd.

 

Środa 13 października

Polacy nie liczą pieniędzy

Ponad jedna trzecia Polaków nie sprawdza w żaden sposób ile pieniędzy wydaje i na co. Duża część nie potrafi również zaplanować wydatków – grzmią autorzy komentowanego w mediach raportu „Czy pandemia zmieniła podejście Polaków do świadomości finansowej?”.  Komentatorzy narzekają, że badania są dowodem na poważne braki w edukacji finansowej Polaków. My jednak zastanawiamy się, jaka jest korzyść z planowania wydatków, skoro przy obecnej inflacji i tak wszystkie plany biorą w łeb.

 

Czwartek 14 października

Naprawy coraz droższe

W ciągu dwóch lat średni koszt naprawy auta wzrósł o 22 proc., wyliczyli eksperci internetowej porównywarki rankomat.pl wraz ze specjalistami serwisu dobrymechanik.pl. – podaje „Puls Biznesu”. Interesujące dane. Ciekawi nas jednak o ile w tym samym czasie zmalał odsetek klientów, którzy patrząc na wysoki rachunek z warsztatu z długą listą napraw myślą: „Ciekawe czy oni w ogóle zajrzeli pod maskę”

 

Plus tygodnia

Ministerstwo Finansów uruchomiło portal EUREKA. Korzystając z wyszukiwarki można tan znaleźć m. in.: interpretacje indywidualne i ogólne, wiążące informacje akcyzowe i stawkowe, objaśnienia podatkowe i broszury informacyjne. Do tej pory były one porozrzucane po różnych miejscach w internecie. Nazwa jest jak najbardziej odpowiednia bo odnalezienie wśród tysięcy wydanych do tej pory interpretacji podatkowych – takiej – która dotyczy naszej sprawy, może wywołać radość nie mniejszą od archimedesowej.

 

Minus tygodnia

Tak źle i tak niedobrze

W najbliższych latach, skumulują się ogromne inwestycje, m.in. drogowe, kolejowe czy w megalotnisko pod Warszawą. W efekcie, firmom budowlanym znów grożą szok cenowy i paraliż – informuje „Rzeczpospolita” powołując się na słowa przedstawicieli branży. No cóż,  biorąc pod uwagę, że część z tych projektów ma być finansowana z funduszy UE, przewrotnie można powiedzieć, że jedyna nadzieja w Brukseli i ewentualnej decyzji o zamrożeniu środków dla Polski. I będzie po problemie.

 

Tygodnik dzień po dniu

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.