Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 11-17 lutego

21.02.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o przetasowaniach w Ministerstwie Finansów, czy czytelniach, z których wyjdziemy z koszami pełnymi zakupów. Zaczynamy!

tygodnik

Tygodnik dzień po dniu, 11 – 17 lutego

Piątek 11 lutego

Ministerstwo gorącego kartofla

Tadeusz Kościński pożegnał się z fotelem szefa resortu finansów – prezydent przyjął tego dnia jego rezygnację. Oczywiście przykro nam, że pan minister odchodzi ale jeszcze bardziej współczujemy tym, których typuje się do przejęcia po nim schedy. „Gorącego kartofla” – jak piszą media o kierowaniu ministerstwem w dobie Polskiego Ładu – próbowano już ponoć przekazać kilku politykom i urzędnikom. Tym, którzy obawiają się otrzymania podobnej propozycji polecamy lekturę dostępnych w sieci poradników dla pracowników korporacji „jak nie dać wcisnąć sobie gorącego kartofla”. Jedną z rekomendowanych tam metod jest  „budowanie wizerunku osoby wiecznie zajętej bardzo ważnymi sprawami”.

 

Weekend 12-13 lutego

Podróż tam i z powrotem

Macie 24 godziny na powrót! – zagroził prezydent Ukrainy tamtejszym oligarchom, którzy – jak donosiły media – zaczęli masowo odlatywać z zagrożonego konfliktem kraju swoimi prywatnym odrzutowcami. Niektórzy z najbogatszych Ukraińców tłumaczyli, że wcale nie zamierzali uciekać a ich loty miały czysto rutynowy charakter i związane były np. z koniecznością przeprowadzenia przeglądu technicznego za granicą. Trochę dziwnie wyglądają te tłumaczenia. Na miejscu Ukraińskich oligarchów ucieczkę tłumaczylibyśmy np. złymi warunkami atmosferycznymi, które zmusiły ich do lądowania w innym kraju. Mało wiarygodne? Kilka dni po wybuchu afery z oligarchami samolot LOT-u lecąc z Krakowa do Warszawy, z powodu wichury zamiast w stolicy lądował w Budapeszcie.

 

Poniedziałek 14 lutego

Świerszcz trafi na stoły

Już trzeci gatunek owada został zakwalifikowany przez Komisję Europejską jako żywność i jest dopuszczony do obrotu w UE. Po szarańczy i mączniku młynarku na europejski rynek spożywczy trafi świerszcz domowy. Może być sprzedawany w formie mrożonej, suszonej lub sproszkowanej. Sprawdziliśmy, czy w internecie można znaleźć jakieś przepisy uwzględniające nowo dopuszczone w UE produkty. Mamy dobrą wiadomość! Przepisy są, szczególnie zachęcająco wygląda recepta na słodkie placki z mąki ze świerszcza. Smacznego.

 

Wtorek 15 lutego

Wszystko na miejscu

Po zaostrzeniu przepisów zakazujących handlu w niedzielę pojawiły się nowe pomysły na jego obejście. W internecie pojawiają się zdjęcia np. czytelni sprzedających mięso z kurczaka. Portal prawo.pl pisze o kontroli Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzonej w świąteczny dzień w ponad 250 placówkach handlowych  Kontrolerzy sprawdzali m.in., czy te, które są otwarte, robią to zgodnie z przepisami (dopuszczającymi kilka wyjątków). Jedna z placówek handlowych była otwarta ponieważ połączyła działalność handlową z usługami pogrzebowymi. Sklep w sam raz dla ofiar „zabójczych wzrostów cen w sklepach”, o których piszą ostatnio tabloidy.

 

Środa 16 lutego

Są związki jest strajk

Pracownicy Samsung Electronics w Korei zagrozili strajkiem – pisze „Puls Biznesu”. Domagają się m.in. podwyżek i zwiększenia wymiaru urlopów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że – jak informują media – byłby to pierwszy strajk w historii giganta technologicznego. To trochę zaskakująca informacja – w ubiegłym roku również informowano o strajku (w Samsung Display), który też miał być ponoć pierwszym w historii Samsunga. Pierwszy czy nie pierwszy – w każdym razie myślami jesteśmy z szefami koncernu, którzy plują sobie zapewne w brodę za to, że dwa lata temu zezwolili na funkcjonowanie związków zawodowych. Podjęli historyczną decyzję no to mają teraz historyczne strajki.

 

Czwartek 17 lutego

Polski Ład najlepszym testem

Ministerstwo finansów ogłosiło prekonsultacje dotyczące „kierunków rozwoju zawodu księgowego”. W ramach konsultacji resort chce poznać m.in. opnie na temat wymogów, jakie powinny obowiązywać w przypadku zawodowych księgowych. Warto dodać, że od przeprowadzonej kilka lat temu deregulacji, część środowiska domaga się przywrócenia ostrzejszych kryteriów dopuszczania do tego zawodu. Naszym zdaniem nie ma takiej potrzeby. Kto przetrwa Polski Ład i nie rzuci tego zawodu albo nie wyląduje w szpitalu – z czystym sumieniem może uważać się za „rasowego” księgowego.

 

Plus tygodnia

Polska pobiła w ubiegłym roku rekord eksportu żywności. Według ministerstwa rolnictwa wyniósł on 2021 roku 37,4 mld euro, czyli  170,8 mld zł. Gratulujemy i cieszymy się, że na liście hitów eksportowych polskiej „spożywki” nie ma jeszcze mrożonych świerszczy.

 

Minus tygodnia

Na każde 10 tys. pracowników w przetwórstwie przemysłowym w Polsce przypada 42 roboty przemysłowe – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. W Szwecji ten współczynnik wynosi aż 261,8. Jeśli „ulga na robotyzację”, która znalazła się w Polskim Ładzie zadziała podobnie jak inne elementy „Ładu” nie musimy obawiać się w najbliższych latach zalewu robotów.

 

 Sprawdź wcześniejsze wydania Tygodnika

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.