[WEBINAR] Jak zachować konkurencyjność na rynku niemieckim? Eksport a ESG, 13.04.2023

22.03.2023

Zachowanie konkurencyjnej pozycji oraz utrzymanie się w łańcuchach dostaw kontrahentów za Odrą może być dużym wyzwaniem dla firm, którym obce są zagadnienia zrównoważonego rozwoju

Od 1 stycznia tego roku w Niemczech obowiązują nowe przepisy dotyczące należytej staranności w łańcuchu dostaw (Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz; Supply Chain Act). Oznacza to, że niemiecki kontrahent może zapytać polskiego eksportera na przykład o to, czy jego firma przestrzega praw człowieka oraz jaki ma wpływ na środowisko. Odmowa udzielenia odpowiedzi może wpłynąć na możliwość dalszej współpracy, ale to nie wszystko, co się zmieniło.

Niemcy niezmiennie pozostają naszym najważniejszym partnerem biznesowym. Rząd federalny nie tylko implementuje unijne dyrektywy odnoszące się do zagadnień zrównoważonego rozwoju, ale również wprowadza własne regulacje, które często wyprzedzają prawodawstwo unijne – takie jak wspomniane przepisy o należytej staranności, czy obowiązująca od lipca zeszłego roku bardziej restrykcyjna niż dotychczas ustawa o opakowaniach. To z kolei może przekładać się na polski potencjał eksportowy.

Zachowanie konkurencyjnej pozycji oraz utrzymanie się w łańcuchach dostaw kontrahentów za Odrą może być zatem dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla tych firm, którym obce są zagadnienia zrównoważonego rozwoju.

Niemieckie firmy coraz częściej pytają polskich dostawców o ich stosunek do kwestii ESG – czyli wpływ na środowisko i ludzi (pracowników, lokalne społeczności oraz użytkowników/klientów), a także tzw. ład korporacyjny. Należy się spodziewać, że już wkrótce uwzględnianie zagadnień zrównoważonego rozwoju w działalności będzie dodatkowym czynnikiem wpływającym na ocenę oferty, tak samo istotnym jak cena, jakość usługi lub produktu, czy bliskość rynku.

Podczas webinarium dowiesz się:

  • jak przygotować swoją firmę do wdrażania zrównoważonych polityk pod kątem działań eksportowych do Niemiec;
  • wdrożenie jakich działań w organizacji jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjności;
  • co dla eksportera oznaczają zmiany w niemieckim porządku prawnym;
  • jakich pytań możesz się spodziewać od niemieckich kontrahentów i jak na nie odpowiedzieć;
  • w jaki sposób ESG przekłada się na możliwości eksportu towarów i pozyskiwania zagranicznych zleceń;
  • z jakich narzędzi może skorzystać Twoja firma żeby przejść przez proces zielonej transformacji.

Prelegenci:

  • Karolina Opielewicz – członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej;
  • Jolanta Okońska – Kubica – przewodnicząca Komitetu ds. ESG przy Krajowej Izbie Gospodarczej, dyrektor zarządzająca ENVIPOL;
  • Anna Polańska – ekspertka Zagranicznego Biura Handlowego PAIH we Frankfurcie;
  • Borys D. Sawicki – członek Komitetu ds. ESG, radca prawny kierujący Zespołem ds. ESG w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, członek Rady Innowatorów ESG przy Polskim Stowarzyszeniu ESG.

Termin: 13 kwietnia 2023, godz: 10:00


REJESTRACJA


 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.