Powrót    |    2024-11-27

Nowy, Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu – najpierw polityka, potem deklaracje 

25 listopada 2024 r. odbył się XIII Meeting Gospodarczy.

Tegorocznej edycji Meetingu towarzyszyło hasło Nowy Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu – skutki dla gospodarki i konsumentów”.

XIII Meeting Gospodarczy KIG, zorganizowany przez Komitet ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG, był poświęcony analizie uaktualnionego Krajowego Planu dla Energii i Klimatu, przedstawionego w październiku br. do konsultacji społecznych. W spotkaniu uczestniczyła Pani Urszula Zielińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. 

Uczestnicy Meetingu, reprezentujący różne sektory gospodarki, wymienili się poglądami na temat wyzwań i szans związanych z transformacją energetyczną. Eksperci KIG przygotowali na XIII Meetingu gospodarczym Apel Warszawski, dokument zawierający konkretne propozycje dotyczące kształtowania przyszłości polskiej polityki energetycznej.


Zobowiązania Polski wobec instytucji europejskich powinny być ściśle powiązane ze strategicznymi celami wyznaczonymi przez aktualne polityki krajowe – uważają eksperci Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej komentując przedstawiony w październiku br. do konsultacji społecznych, uaktualniony Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK).  

Już po raz trzynasty wybitni przedstawiciele świata biznesu, w tym szeroko rozumianego sektora energii, administracji, świata nauki spotykają się na Meetingu Gospodarczym KIG, aby dyskutować o najważniejszych problemach dotyczących polityki klimatyczno-energetycznej państwa. W ostatnich latach w tym obszarze pojawia się coraz więcej trudnych tematów do dyskusji, a kwestie dostępności energii, jej cen, a także kierunku i tempa transformacji energetycznej pozostają jednymi z najważniejszych problemów, z którymi w coraz mocniejszym stopniu boryka się polska gospodarkamówi o tegorocznej edycji Meetingu Gospodarczego KIG, Marek Kłoczko, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej. 

KPEiK jest strategicznym dokumentem opracowywanym przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, w którym określają one założenia i cele oraz polityki i działania mające na celu osiągnięcie unijnych celów klimatyczno-energetycznych, w szczególności wkładu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Aktualnie w Polsce trwają konsultacje nowego KPEiK, w wersji bardziej ambitnej, niż formalnie złożona do Komisji Europejskiej z 2019 r. (wraz z późniejszą korektą z lutego 2024 r.). 

Eksperci Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej w kontekście nowego KPEiK zwracają m.in. uwagę na potrzebę ściślejszej koordynacji dokumentów strategicznych w obszarze przemysłu i energetyki

Ambitna transformacja krajowej energetyki i ciepłownictwa ku źródłom odnawialnym i niskoemisyjnym nie podlega dyskusji co do kierunku. Doceniamy działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przygotowując zaktualizowany Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu stanęło przed trudnym zadaniem pogodzenia wymogów UE i celów klimatycznych z potrzebami polskiej gospodarki oraz interesem społecznym. Deklarowane w KPEiK cele powinny jednak brać pod uwagę całościowy wpływ na gospodarkę i dobrostan obywateli. Można odnieść wrażenie, że w obecnej wersji dokumentu deklarowane cele i czas ich osiągnięcia odbiegają momentami od realiów i nie w pełni uwzględniają społeczne oraz gospodarcze skutki realizacji Planu – mówi Stanisław Tokarski, Przewodniczący Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG. 

Uwagi Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej KIG do Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu zostały zebrane w formie X Apelu Warszawskiego KIG. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Meeting Gospodarczy odbył się pod honorowym patronatem Ministra Przemysłu oraz Ministra Aktywów Państwowych.

Patronat merytoryczny: Agencja Rynku Energii S.A. 

Partnerzy XIII Meetingu Gospodarczego KIG: TAURON Polska Energia S.A., Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Związek Pracodawców Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego

Patronaty medialne: WNP.PL, CIRE.PL, WysokieNapiecie.pl; Nowa Energia; Energia i Recykling, Węgiel Brunatny

X Apel Warszawski KIG

Pobierz Apel

Zobacz także relację z 12. edycji Meetingu Gospodarczego

XII Meeting Gospodarczy

Patron honorowy

Partnerzy

TAURON to jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dostarczający energię elektryczną do prawie sześciu milionów klientów. Grupa TAURON przewiduje znaczne przyspieszenie zielonej transformacji i wyznacza ścieżkę do neutralności klimatycznej w 2040 roku.

Firma realizuje swoją ekologiczną strategię, m.in. za sprawą oferty TAURON Nowa Energia, gwarantującej stałą cenę prądu, pochodzącego z odnawialnych źródeł, aż przez dziewięć lat.

Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego jest samorządnym i niezależnym związkiem pracodawców. Jego zadaniem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych w nim członków wobec organów władzy państwowej oraz samorządowej. Celem ZP PPWB jest podejmowanie wszelkich działań związanych z podkreślaniem roli branży wydobycia węgla brunatnego jako niezbędnego stabilizatora systemu energetycznego w okresie transformacji energetycznej i tym samym bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz znaczenia dla gospodarki krajowej i lokalnej.

Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie jest stowarzyszeniem działającym od ponad 30 lat w obszarze wytwarzania energii elektrycznej, zrzeszającym wszystkie elektrownie zawodowe w Polsce. Głównym celami Towarzystwa jest zapewnienie racjonalnego wykorzystania istniejącego potencjału wytwórczego elektrowni oraz współdziałania w celu inicjowania postępu technicznego, zmniejszenia oddziaływania na środowisko, zapewniania bezpieczeństwa energetycznego dostępnymi źródłami wytwórczymi.

Partner merytoryczny

Patroni medialni

Kontakt

Biuro Polityki Gospodarczej

Grzegorz Stańczak
Koordynator Projektu
e-mail: gstanczak@kig.pl