Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju
Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-wrzesień 2024
Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych województwach Polski w okresie od stycznia do września 2024 roku. Raport ukazuje zarówno pozytywne tendencje, jak i wyzwania, z którymi borykają się poszczególne regiony kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy, wynagrodzeń oraz produkcji przemysłowej i budowlanej.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu.
Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie
Przeciętne wynagrodzenie w okresie I-IX 2024 roku wyniosło średnio dla całego kraju 8 061PLN w przemyśle i 7 877 PLN w budownictwie.
Wynagrodzenia w przemyśle wzrosły ogółem w ujęciu rocznym o 11,3% (najwyższy wzrost w województwie świętokrzyskim – o 14,7%), a w budownictwie o 14,1% (największy wzrost w województwie świętokrzyskim – o 28,2%).
Najwyższy poziom płac w przemyśle (8 968 PLN) występuje w województwie dolnośląskim, a w budownictwie – w mazowieckim (9 571 PLN). Z kolei najniższe wynagrodzenia w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. zanotowano, w przypadku przemysłu – w województwie warmińsko-mazurskim (6 995 PLN); a w budownictwie – w województwie lubuskim (6 470 PLN).
Bezrobocie
Budownictwo
Przemysł – produkcja i wydajność
- W końcu września 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 769,6 tys. osób i była o 2,7 tys. osób niższa niż w końcu sierpnia oraz o 6,4 tys. osób niższa niż przed rokiem.
- Stopa bezrobocia wynosząc w końcu września 5,0% była taka sama jak miesiąc wcześniej.
- Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się być taka sama, jak przed rokiem (podobnie było w sierpniu i lipcu).
- Wrzesień to zazwyczaj okres stabilizacji, bądź też poprawy, statystyk bezrobocia.
- Najwyższa stopa bezrobocia występuje w województwie podkarpackim (8,4%), a najniższa w województwie wielkopolskim (3,0%).
- W okresie styczeń-wrzesień 2024 roku produkcja budowlana spadła r/r w skali całego kraju o 3,7%.
- Spadek obserwowany jest w 13 województwach (największy w województwie zachodniopomorskim – o 40,5%).
- W pozostałych 3 województwach produkcja budowlana wzrosła, najmocniej w podlaskim – o 9,0%.
- Wydajność w budownictwie w okresie I-IX br. spadła ogółem o 3,1% r/r.
- Spadki widoczne są w 13 województwach (największy w zachodniopomorskim – o 39,8%), a 3 zanotowały wzrost (największy województwo podlaskie – o 8,9%).
- Produkcja sprzedana przemysłu w okresie styczeń-wrzesień 2024 roku była w skali całego kraju wyższa o 0,2% r/r. Produkcja wzrosła w 6 województwach a w 10 spadła.
- Największy wzrost produkcji w ujęciu rocznym zanotowano w województwie mazowieckim (o 7,1%), a największy spadek w dolnośląskim (o 12,3%).
- Wydajność w przemyśle w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku wzrosła przeciętnie o 1,2% r/r.
- Wzrosty odnotowano w 8 województwach, w pozostałych 8 widoczne są spadki.
- Największy wzrost wydajności osiągnięto w województwie mazowieckim (o 5,8%), a największy spadek w województwie dolnośląskim (o 10,2%).
Rynek mieszkaniowy
W okresie I-IX br. roku oddano do użytku 145 411 mieszkań – o 9,6% mniej niż przed rokiem. Największy spadek zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 26,5%), a najwyższy wzrost w województwie lubuskim (o 16,3%).
Szczegółowe dane dotyczące stanu polskiej gospodarki – w podziale na województwa – dostępne w formie kompendium, poniżej.