Najnowszy raport Krajowej Izby Gospodarczej potwierdza to, co obserwujemy od dłuższego czasu: sytuacja gospodarcza w poszczególnych województwach Polski jest zróżnicowana. Choć ogólne wskaźniki makroekonomiczne prezentują się pozytywnie, to patrząc na dane na poziomie regionalnym, widzimy wyraźne różnice w dynamice wzrostu, poziomie bezrobocia czy wysokości płac
Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-listopad 2024 roku
Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych województwach Polski w okresie od stycznia do listopada 2024 roku.
- Najniższe bezrobocie (na koniec listopada) występowało w województwie wielkopolskim (2,9%)
- Najwyższy poziom płac w przemyśle w analizowanym okresie zanotowano w województwie dolnośląskim (9 056 PLN), a w budownictwie – w województwie mazowieckim (9 594 PLN)
- Najwyższy wzrost produkcji przemysłowej i budowlanej w okresie I-XI br. osiągnięto w województwie mazowieckim (odpowiednio 6,5% i 10,6%)
Wynagrodzenia w przemyśle i budownictwie
Przeciętne wynagrodzenie w okresie I-XI 2024 roku wyniosło średnio dla całego kraju 8 135 PLN w przemyśle i 7 961 PLN w budownictwie.
Wynagrodzenia w przemyśle były wyższe w ujęciu rocznym przeciętnie o 11,2% (najwyższy wzrost w województwie świętokrzyskim – o 14,6%), a w budownictwie o 14,2% (największy wzrost w również województwie świętokrzyskim – o 27,9%).
Najwyższy poziom płac w przemyśle (9 056 PLN) notowany był w województwie dolnośląskim, a w budownictwie – w województwie mazowieckim (9 594 PLN). Z kolei najniższe wynagrodzenia w okresie styczeń-w listopad 2024 r. zanotowano, w przypadku przemysłu – w województwie warmińsko-mazurskim (6 988 PLN); a w budownictwie – w województwie lubuskim (6 536 PLN).
Bezrobocie
Budownictwo
Przemysł – produkcja i wydajność
W końcu listopada 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 774,5 tys. osób i była o 9,0 tys. osób wyższa niż w końcu października oraz o 1,1 tys. osób wyższa niż przed rokiem.
Stopa bezrobocia wynosząc w końcu listopada 5,0% była o 0,1 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się być taka jak przed rokiem.
Listopadowy wzrost bezrobocia jest sezonowy.
Najwyższa stopa bezrobocia występuje w województwie podkarpackim (8,4%), a najniższa w województwie wielkopolskim (2,9%).
W okresie styczeń-listopad 2024 roku produkcja budowlana spadła r/r w skali całego kraju o 1,8%. Spadek obserwowany jest w 13 województwach (największy w województwie zachodniopomorskim – o 41,2%). W pozostałych 3 województwach produkcja budowlana wzrosła, w największym stopniu w województwie mazowieckim – o 10,6%.
Wydajność w budownictwie w okresie I-XI br. spadła ogółem o 1,3% r/r. Spadki widoczne są w 12 województwach (największy w zachodniopomorskim – o 38,9%), a w 3 zanotowano wzrost (największy w województwie mazowieckim – o 8,6%).
W jednym województwie – wielkopolskim – wydajność okazała się taka jak przed rokiem.
Produkcja sprzedana przemysłu w okresie styczeń-listopad 2024 roku była w skali całego kraju wyższa o 0,5% r/r. Produkcja wzrosła w 8 województwach a w pozostałych 8 spadła.
Największy wzrost produkcji w ujęciu rocznym widoczny był w województwie mazowieckim (o 6,5%), a największy spadek w dolnośląskim (o 11,6%).
Wydajność w przemyśle w pierwszych jedenastu miesiącach 2024 roku wzrosła przeciętnie o 1,6% r/r. Wzrosty odnotowano w połowie województw, w pozostałych 8 widoczne są spadki.
Największy wzrost wydajności osiągnięto w województwie pomorskim (o 6,0%), a największy spadek w województwie dolnośląskim (o 9,4%).
Rynek mieszkaniowy
W okresie I-XI br. roku oddano do użytku 178 776 mieszkań – o 10,6% mniej niż przed rokiem.
Największy spadek zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim (o 25,9%), a najwyższy wzrost w województwie świętokrzyskim (o 6,0%).
Szczegółowe dane dotyczące stanu polskiej gospodarki – w podziale na województwa – dostępne w formie kompendium, poniżej.