Prezes Krajowej Izby Gospodarczej - Marek Kłoczko - krytycznie o Polskim Ładzie w Onet.pl

10.01.2022

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko udzielił wywiadu serwisowi Onet.pl, w którym zabrał głos na temat zmian wprowadzonych w ramach „Polskiego Ładu”

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej krytycznie odnosi się do wprowadzonych zmian. Jego zdaniem, głównymi beneficjentami reformy jest „elektorat partii rządzącej”, a niektóre błędy przyjętych rozwiązań będą widoczne dopiero za kilka lat.

Według Marka Kłoczko,„Rząd uprawia propagandę”, zaś nowa 9 proc. składka zdrowotna jest dodatkowym podatkiem i antyrozwojowym posunięciem:

„Zyskają osoby o niskich dochodach. Po drugie, pewnie zyskają poszczególne grupy społeczne. Co mam tu na myśli? Polski Ład ma to do siebie, że likwiduje dotychczasowe rozwiązania generalne dla gospodarki, a wprowadza bardzo wiele rozwiązań punktowych, uzależnionych od decyzji administracyjnych. Myślę, że nawet u przedsiębiorców mogą znaleźć się osoby, które dostaną specjalne ulgi, dlatego że decydenci będą uważali, że akurat tym ludziom warto dać więcej”.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej nawiązał także w wywiadzie do trudnej sytuacji księgowych i doradców finansowych, którzy w związku ze zwiększonym ryzykiem zawodowym – zaczynają się ubezpieczać:

„W tej chwili księgowi nagminnie zaczynają się ubezpieczać i w związku z tym koszty obsługi księgowej dla małych i średnich firm wzrosły w tym roku prawie o 90 proc. w stosunku do zeszłego roku. A koszty ubezpieczeń od ewentualnych pomyłek wzrosły o 100 proc. To też nakręca inflację.”

Na pytanie, kto traci na „Polskim Ładzie”? – Marek Kłoczko odpowiedział:

Przy wdrażaniu Polskiego Ładu panuje wielki bałagan i co chwila zmieniają się na jego temat informacje. Nawet przed chwilą czytałem wypowiedź rzecznika rządu, że będą korekty. Trudno ostatecznie zdefiniować wszystkie grupy, które na tym tracą. Ale patrząc realnie, na Polskim Ładzie tracą ludzie przedsiębiorczy i klasa średnia”.

Odnosząc się do wysokiej inflacji, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej określił obecną sytuację jako „balansowanie na krawędzi”. Na pytanie o najczarniejszy scenariusz dla Polaków, odpowiedział:

może być wiele czarnych scenariuszy, gdyż zarówno otoczenie zewnętrzne jest niezwykle „burzliwe”, jak też działania polskich władz, mówiąc delikatnie, mają charakter prorozwojowy. Ale przedsiębiorcy z gruntu są optymistami. Pesymiści nie zabierają się za robienie biznesu. Warto więc czy nie warto „żyć w ciekawych czasach”?

Cały wywiad z Markiem Kłoczko przeczytasz TUTAJ.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.