Relacja: XVI forum biznesowe Polska-Tajwan

24.11.2020

W dniu 19 listopada odbyło się biznesowe forum Polska – Tajwan (16th Taiwan-Poland Joint Business Council Meeting Online) organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA), po raz pierwszy w trybie online.

W części oficjalnej uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in:

  • Pana Marka Kłoczko, Wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej,
  • Pana Freda Huanga, Wiceprezea Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA)
  • Amb. Webera V. B. Shiha, Dyrektora Zarządzającego Biurem Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce,
  • Pana Bartosza Rysia, p.o. Dyrektora Polskiego Biura w Tajpej,
  • Pani Amelii W. J. Day, Sekretarz Generalnej Biura Handlu Zagranicznego, Mininister Spraw Zagranicznych Tajwanu
  • Pana Bartłomieja Lewandowskiego, Naczelnika Wydziału Krajów Pozaeuropejskich w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Min. Rozwoju, Pracy i Technologii.

Wszyscy goście oficjalni podkreślali zgodnie dobre stosunki Polski i Tajwanu i poprawiającą się wymianę handlową, zwłaszcza w ostatnich latach. Jednak handel z Tajwanem, pomimo ogromnego potencjału i możliwości, jest niewystarczająco intensywny.

Następnie zaprezentowane zostały trzy wyselekcjonowane sektory, o szczególnym potencjale do rozwoju współpracy polsko-tajwańskiej.

OCHRONA ZDROWIA / MEDYCYNA

Ochrona zdrowia i walka z pandemią przy użyciu najnowszych technologii była tematem pierwszego panelu. W ostatnich miesiącach Tajwan stawiany jest jako modelowy przykład walki z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2 na świecie, używając do walki m.in. big data, Internet i aplikacje mobilne. Sukcesy w walce z COVID-19 przełożyły się na wzrost prestiżu Tajwanu na arenie międzynarodowej. Tajpej zaoferowało pomoc swoim sojusznikom w walce z COVID-19, deklarując m.in. bezpłatne przekazanie 10 mln maseczek ochronnych. Podkreślano także skuteczność i transparentność tajwańskiego systemu, co przedstawił w swojej prezentacji Mr. Chien, Chung-Liang, CEO (Institute for Biotechnology and Medicine Industry). Następnie p. Marcin Jaskuła, Prezes Zarządu Nomi Biotech Corporation, opowiedział o tym jakie lekcje może wyciągnąć Polska w zarządzaniu pandemią od Tajwanu.

Prezentacja Pana Chien, Chung-Liang [PDF]

Prezentacja Pana Marcina Jaskuły [PDF]

ZIELONE / ODNAWIALNE ENERGIE

Zielona energia jest jednym z filarów programu „pięć plus dwa” dla innowacyjnych gałęzi przemysłu na Tajwanie. Rozwój energetyki odnawialnej jest silnikiem napędzającym transformację sektora energetycznego i wzrost gospodarczy. To także dynamicznie rozwijający się sektor w Polsce! Najlepsze praktyki z obu krajów zostały przedstawione w prezentacjach Pana Dr Lin Chun-hsu z Centrum Zielonych Technologii Chung-Hua Institution for Economic Research, pt. “Od gospodarki odpadami i recyklingu do gospodarki o obiegu zamkniętym: doświadczenia tajwańskich MŚP”, oraz Pani Prof. Joanna Kulczycka, kierownik Pracowni Badań Strategicznych w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, Polskiej Akademii Nauk, pt. “Fundusz Transformacyjny – szansa na produkcję zielonej energii w Polsce”.

Prezentacja Pana Dr Lin Chun-hsu [PDF]

Prezentacja Pani Joanny Kulczyckiej [PDF]

ELEKTROMOBILNOŚĆ

Polska jest jednym z głównych producentów baterii do pojazdów i autobusów elektrycznych, a także podzespołów i części zamiennych do pojazdów w UE. Planuje także produkować własny samochód elektryczny „Izera”, a polskie autobusy elektryczne już jeżdżą w wielu zagranicznych miastach.  Pełna gotowość współpracy polsko – tajwańskiej w tym sektorze jest deklarowana od lat. Doświadczenia obu krajów zostały przedstawione przez  Panią Sunny Lee, Senior Sales Manager z Electric Vehicle Charging Solution BU/Delta Electronics, Inc. oraz Pana Michała Maćkowiaka, Wiceprezes RAFAKO EBUS Sp. z o.o., który zaprezentował najnowsze osiągnięcie firmy tj pierwszy polski zeroemisyjny autobus z baterią  pod podwoziem.

Prezentacja Pani Sunny Lee [PDF]

Prezentacja Pana Michała Maćkowiakowiaka [PPT]

Agenda [PDF]

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji:

Wszystkich zainteresowanych współpracą z Tajwanem zachęcamy do kontaktu z Biurem Współpracy z Zagranicą KIG:

Monika Sasiak
Zastępca Dyrektora
Biuro Współpracy z Zagranicą

tel. 22 630 97 23
e-mail: msasiak@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.