• A A A

Prezes Marek Kłoczko w Polsat News

14.07.2022

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko był 13 lipca 2022 roku gościem Wydarzeń w Polsat News.

W programie mówił o inflacji i tym, jak wyglądają przewidywania na temat jej rozwoju w najbliższych miesiącach.

Marek Kłoczko pytany był o prognozy inflacyjne i ich różnice – niektórzy analitycy przewidują bowiem inflację na poziomie 16 procent, inni 19, a w najbardziej pesymistycznych scenariuszach przewidywane jest nawet 26 procent.

MK: Prognozy maja to do siebie, że bardzo ważne są założenia, które się przyjmuje, a one są ruchome. Nie wiemy, kiedy skończy się wojna w Ukrainie, nie wiemy, jak będzie skutkowało embargo, ani jak rozwinie się gospodarka światowa. Nie wiemy też, czy polityka Narodowego Banku Polskiego i rządu polskiego będą spójne. Celem banku jest obniżanie inflacji, jednak zbliżamy się do roku wyborczego, a to w większości krajów oznacza, że władza będzie chciała się utrzymać rozdając przywileje. To niestety ten pesymistyczny dla inflacji scenariusz.

 

Po więcej analiz makroekonomicznych ekspertów KIG zapraszamy do działu Analizy Makro.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.