Panel Ekonomistów: Import z Ukrainy a perspektywy polskiego rolnictwa

16.04.2024

Eksperci debatują: Import z Ukrainy a polskie rolnictwo

Panel Ekonomistów Polskich to inicjatywa badawcza, która skupia ekonomistów zawodowo związanych z Polską. Publikacje ukazują się raz w miesiącu, a obszar ich badań obejmuje zawsze aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze. Celem jest zbadanie różnic w odpowiedziach ekonomistów na te same pytania, co pozwala na analizę różnorodnych perspektyw i podejść wobec problemów ekonomicznych. Pytania kierowane do uczestników Panelu dotyczą kluczowych kwestii ekonomicznych i społecznych. Różnorodność opinii dostarcza cennych wskazówek na temat zróżnicowanych perspektyw na wyzwania gospodarcze w Polsce. Wśród ekspertów, którzy biorą udział w ankiecie znajduje się m.in. ekonomista KIG Piotr Soroczyński.

Kwietniową ankietę wśród ekonomistów poświęcono analizie sytuacji polskiego rolnictwa w obliczu wzrastającego importu z Ukrainy. Eksperci nie tylko przedstawili swój punkt widzenia na tę sytuację, ale również zaprezentowali własne opinie i propozycje rozwiązań, dzięki czemu uzyskaliśmy wgląd w różnorodne strategie oraz perspektywy dotyczące wpływu importu rolnego z Ukrainy na polskich producentów.

 

Wyniki ankiety:

Na pytanie o rosnący import rolny z Ukrainy jako potencjalne zagrożenie dla dobrostanu Polaków, opinie ekspertów były podzielone. Niektórzy uznają import za zagrożenie dla krajowych producentów, podczas gdy inni widzą w nim szansę na tańszą żywność i rozwój przemysłu spożywczego. Istnieje też zgoda co do konieczności monitorowania i ostrożności w sprawie niekontrolowanego importu.

Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, wskazuje na niebezpieczeństwa związane z niekontrolowanym importem żywności do Unii Europejskiej. Podkreśla, że import, który nie podlega rygorystycznym normom i standardom UE, może prowadzić do utraty zdolności Unii do własnej produkcji żywności – a tej nie da się szybko odtworzyć w razie utraty. Ponadto, przywołuje on dwa poprzednie przypadki (COVID i wojna w Ukrainie), kiedy Unia była uzależniona od zewnętrznych dostaw, co wymagało bolesnych dostosowań. Zastanawia się, czy Unia potrzebuje trzeciej takiej lekcji, mając na uwadze konieczność zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz potrzebę znalezienia nowych dostawców w przypadku utraty zdolności produkcyjnych.

 

Na pytanie o sposób działań mających zrównoważyć napływ produktów rolnych z zagranicy do Polski/UE, eksperci mieli do wyboru następujące opcje:

a) Czasowo ograniczyć import produktów rolnych z Ukrainy.
b) Czasowo wypłacać rolnikom rekompensaty.
c) Trwale wypłacać rolnikom UE rekompensaty ze względu na trwałą przewagę rolnictwa w Ukrainie.
d) Wspomagać finansowo i organizacyjnie wspólne produkowanie i sprzedawanie przez rolników, spółdzielczość, itp.
e) Inne

Aż 67% respondentów wybrało odpowiedź „inne”, co wskazuje na szeroką gamę rozwiązań i różnorodne podejścia do problemu. Wśród tych alternatywnych propozycji wyróżnia się głos Głównego Ekonomisty KIG – Piotra Soroczyńskiego, który podkreśla, że kluczowym elementem jest analiza wysokich standardów narzucanych przez Unię Europejską producentom. Ekspert argumentuje, że te rygorystyczne wymogi, chociaż podnoszą koszty produkcji, mają pozytywny wpływ na środowisko oraz jakość produktów. Jego zdaniem, ważne jest, aby UE nie dopuszczała na swój rynek żywności konkurencyjnej wytwarzanymi poza jej granicami, które nie spełniają tych samych rygorystycznych standardów.

 

A co jest największym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa?

  • Zdaniem Piotra Araka, głownego ekonomisty VeloBanku

Strukturalnym problemem polskiego rolnictwa jest jego niska efektywność, ale jest też przewaga związana z produkcją lokalną, która może być wspierana przez system sprawiedliwej transformacji energetycznej w rolnictwie. System instytucji i regulacji będzie musiał być dostosowany do starzenia się społeczeństwa i zmian demograficznych na polskiej wsi.

  • W ocenie Pawła Dobrowolskiego, głównego ekonomisty PFR

Duży udział małych gospodarstw rolnych powodujący przewagę handlową pośredników i sklepów. Co więcej rozdrobniona struktura gospodarstw rolnych jest zapisana w naszej konstytucji (Art. 23: podstawą ustroju rolnego państwa polskiego jest gospodarstwo rodzinne) i dotowana z poziomu UE.

  • Zdaniem Piotra Soroczyńskiego największym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa jest unijna hipokryzja, która manifestuje się poprzez jednoczesne zaostrzanie wymagań dla własnych producentów, w tym polskich, oraz destabilizowanie rynku poprzez tanie dostawy produktów bez jakichkolwiek wymagań z zewnątrz. Ten problem obejmuje zarówno otwarcie na konkurencję z Ukrainy i innych dostawców, jak i unijną politykę klimatyczną, rozumianą jako część szerszego zestawu wysokich wymagań.

Najbardziej lubię jak ktoś z oficjeli najpierw zachwala wysoką wydajność i niski koszt wytwarzania z liczonych w setkach tysięcy hektarów monokultur uprawowych w stepie Ukrainy czy Rosji albo tych po wypalonej ropą Amazonii, a potem nie przełknąwszy nawet śliny zaczyna pouczać producentów w UE o zaletach bioróżnorodności, zabójczym wpływie na środowisko nadmiaru azotu, żywych ohydztwach wydzielających metan z którymi trzeba skończyć … Aż chciało by się zapytać klasykiem „a co na to doktorzy?”

 

Sprawdź pozostałe komentarze >>> zachęcamy do zapoznania się z pełnym badaniem >>>  Panel Ekonomistów


Piotr Soroczyński i jego zespół regularnie przygotowują analizy rynku, analizy wskaźników gospodarczych oraz prognozy gospodarcze, które Krajowa Izba Gospodarcza publikuje na swoich stronach, m.in. comiesięczne przeglądy makroekonomiczne, przeglądy branż, województw, analizę stanu rezerw walutowych, wskaźników inflacji, eksportu etc.
Z analiz dostarczanych przez głównego ekonomistę KIG, korzystają także ośrodki badawcze oraz media w Polsce. Zachęcamy do korzystania ze sprawdzonych źródeł informacji.

Poznaj eksperckie analizy KIG >>> TUTAJ

Jeśli chcesz być na bieżąco >>> zapisz się na newsletter KIG

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.