WEBINAR: Oblicz ślad węglowy Twojej firmy! [17.01.2024]

22.12.2023

Dowiedz się, jak prawidłowo policzyć ślad węglowy generowany przez Twoje przedsiębiorstwo. Naucz się, jak działa kalkulator śladu węglowego – zrób to dla środowiska i dla zachowania własnej konkurencyjności

Poznanie śladu węglowego to pierwszy krok w budowaniu i wdrażaniu strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Firmy działają w ten sposób ze względów środowiskowych, ale także z przyczyn czysto biznesowych.

Bezpłatny webinar KIG oraz ING Banku Śląskiego odbędzie się 17 stycznia 2024 r. o godz. 10.00

  • Podczas webinarium dowiesz się, czym jest ślad węglowy i jak budować swoją przewagę w zakresie konkurencyjności klimatycznej
  • Co więcej, nauczysz się, jak działa kalkulator śladu węglowego, jakie dane należy przygotować i jak zaplanować obliczenia

Ślad węglowy organizacji obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jej działania, wliczając w to zużycie energii przez wykorzystywane przez nią budynki i środki transportu. Ślad węglowy produktu obejmuje emisje spowodowane wydobyciem surowców, z których został wytworzony, produkcją, użytkowaniem oraz składowaniem. 

Ograniczając swój ślad węglowy, firmy mogą liczyć na szereg innych korzyści takich jak np. zmniejszenie kosztów, które wynikają z obniżenia zużycia energii, dostęp do lepszych warunków finansowania albo wdrożenie innowacji (np. poprzez digitalizację procesów). Ponadto, coraz częściej partnerzy biznesowi, kontrahenci czy klienci będą pytali firmy o to, jaki ślad węglowy generują. Będą sprawdzać emisyjność swoich dostawców – nawet małych podmiotów, które nie są zobowiązane do raportowania takich danych. 

W trakcie eksperckiego webinarium dowiesz się: 

  • Czym jest ślad węglowy i dlaczego może być ważny dla Twojej firmy;
  • Czym jest ślad węglowy w zakresie 1,2 i 3;
  • Jak zbudować konkurencyjność klimatyczną firmy; 
  • Jak samodzielnie obliczyć ślad węglowy Twojej firmy w narzędziu bezpłatnie udostępnionym przez ING Bank Śląski;

W ramach wydarzenia zaplanowaliśmy także sesję Q&A z ekspertami.  


Prelegenci:
 

  • Rafał Smuga – Senior Expert Innovation Lead, service designer w zakresie wdrażania nowych usług i produktów dla klientów. Zaangażowany we wdrażanie zrównoważonych rozwiązań, wspierających rozwój oraz transformację małych i średnich firm. Promotor podejścia data-driven, czyli uwzględniania danych podczas podejmowania decyzji biznesowych.
  • Sebastian Piórek – Product Owner, service designer oraz mentor od ponad 15 lat związany z ING. Pracował w różnych jednostkach organizacji, gdzie zdobył doświadczenie w projektach e-commerce, regulacyjnych, a także dotyczących zrównoważonego rozwoju i ESG. Od 2014 roku w roli Product Ownera, który lubi eksperymentować i łączyć różne podejścia (takie jak design thinking, lean startup, futures thinking), aby przyspieszyć proces projektowania i wdrażania usług.
  • Mikołaj Potocki – doświadczony manager w obszarach zmian klimatu, zarządzania ryzykiem oraz systemów zarządzania. Wspiera firmy w zarządzaniu ich wpływem na klimat m.in. analizie śladu węglowego organizacji i produktów, LCA, EPD, audytach ESG, zrównoważonym łańcuchu dostaw oraz w zrównoważonych zakupach. Z racji pełnionych funkcji i doświadczenia, posiada wiedzę związaną z ogólnym funkcjonowaniem systemów certyfikacji w różnych sektorach gospodarki oraz z wymaganiami prawnymi w zakresie zmian klimatycznych, ochrony środowiska i odpowiedzialności społecznej biznesu. 

 

O kalkulatorze śladu węglowego 

Kalkulator śladu węglowego został bezpłatnie udostępniony przez ING w serwisie Firmove.pl. Narzędzie powstało we współpracy z Fundacją Climate Strategies Poland. Fundacja zajmuje się liczeniem śladu węglowego firm i miast, strategiami dekarbonizacji, edukacją klimatyczną oraz działaniami na rzecz rzetelnego informowania o zmianie klimatu. 

Do kalkulatora trzeba wpisać m.in. dane rejestrowe firmy, branżę w której działa, obroty, powierzchnię użytkową, zużycie energii elektrycznej, ciepła i paliw – do produkcji, ogrzewania i do samochodów.  

Po uzupełnieniu niezbędnych danych, firma uzyska raport, w którym znajdzie wiarygodne informacje na temat swojej emisyjności w Zakresie 1 i 2 (zgodnie z Protokołem GHG – Greenhouse Gas Protocol – czyli standardem raportowania emisji gazów cieplarnianych). 

Z kalkulatora może za darmo skorzystać każda firma, bez względu na wielkość czy branżę, w której działa. Co ważne, jest on dostępny dla wszystkich – nie tylko dla klientów ING. Wystarczy założyć konto w serwisie Firmove.pl.  

Narzędzie jest dostępne na stronie: https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-sladu-weglowego  

 

Partnerem webinarium jest ING Bank Śląski 

Działania w zakresie zrównoważonego rozwoju są wpisane w strategię ING Banku Śląskiego. Bank jest świadomy, że od dzisiejszych decyzji i działań zależy, jak będzie wyglądał świat jutra i jaką rzeczywistość zastaną następne pokolenia. Zaczynając od siebie, bank chce inspirować i dawać dobry przykład, a także wspierać działania swoich klientów i partnerów. Więcej o działaniach ING w obszarze ESG można przeczytać tutaj: https://esg.ing.pl/  

 


Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz poprzednie webinaria, podczas których nasi Eksperci w przystępny sposób wyjaśniają najważniejsze zagadnienia związane z ESG >>> TUTAJ


Krajowa Izba Gospodarcza jako istniejąca od 1991 roku organizacja wsparcia biznesu oferuje przedsiębiorcom szereg usług doradczych i strategicznych w zakresie zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesteśmy centrum wiedzy i doświadczenia o ESG – wokół Krajowej Izby Gospodarczej stworzyliśmy silną merytorycznie grupę ekspertów, którzy od wielu lat zajmują się tematyką zrównoważonego rozwoju. Nasi eksperci są zaangażowani w najważniejsze grupy robocze i ciała doradcze na poziomie krajowym i unijnym. Dzięki temu najlepiej wiedzą jakie rozwiązania należy wdrożyć w organizacji żeby odpowiadały normom unijnym i innym przepisom prawnym.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.