< Powrót

SŁOWNIK

ESG przestaje być jedynie trendem; to kluczowa zmiana, która przyczynia się do transformacji gospodarki. Firmy, które nie dostosują się do nowych reguł gry, mogą napotkać trudności na rynku, a nawet wypadną z konkurencji.

Warto już teraz zainwestować w rozwój strategii zrównoważonego rozwoju, by być gotowym na nadchodzące wyzwania.

Dla MŚP, które są częścią łańcuchów dostaw większych przedsiębiorstw, przygotowanie do raportowania ESG staje się kluczowym elementem utrzymania konkurencyjności na rynku.

  • ESG – skrót od angielskich słów „environmental” (środowiskowy), „social” (społeczny) i „governance” (ład korporacyjny, zarządzanie). ESG należy traktować jako zestaw czynników pozwalających monitorować równoważoną działalność przedsiębiorstwa oraz dostarczać inwestorom możliwości porównania na jednej płaszczyźnie alternatywnych kierunków inwestowania, poprzez analizę tych 3 parametrów.

  • Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie także Voluntary SME ESRS (Voluntary ESRS for non-listed Small- and Medium-Sized Enterprises) ‒  dobrowolne standardy dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju (European Sustainability Reporting Standards ‒ ESRS) przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które nie są notowane na giełdzie

  • Misją EFRAG jest działanie w europejskim interesie publicznym, zarówno w zakresie sprawozdawczości finansowej, jak i sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, rozwijając i propagując europejskie poglądy w dziedzinie sprawozdawczości przedsiębiorstw.

    EFRAG wykorzystuje dotychczasowe osiągnięcia i przyczynia się do postępu w zakresie sprawozdawczości przedsiębiorstw. W ramach działań związanych ze sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju EFRAG zapewnia Komisji Europejskiej doradztwo techniczne w formie projektu europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS) opracowanych w ramach rzetelnej i należytej procedury i wspiera skuteczne wdrażanie ESRS. W trakcie całego procesu tworzenia standardów EFRAG pozyskuje informacje od wszystkich zainteresowanych stron i uzyskuje dowody na temat specyficznych europejskich uwarunkowań. Jej kompetencje opierają się na doskonałości, przejrzystości, zarządzaniu, należytym procedurom, odpowiedzialności publicznej i przywództwie merytorycznym. Dzięki temu EFRAG może wypowiadać się w sposób przekonujący, wyraźny i spójny i może być uznawany za europejski głos w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw i podmiot przyczyniający się do globalnego postępu w dziedzinie sprawozdawczości przedsiębiorstw.

    EFRAG jest podmiotem finansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Wspólnego Rynku, w którym uczestniczą kraje EFTA-EOG (Norwegia, Islandia i Liechtenstein), a także Kosowo.
    (źródło: Voluntary SME ESRS)

  • ESRS
    European Sustainability Reporting Standards ‒ standardy raportowania zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowym, społecznym, zarządzania

  • Mikroprzedsiębiorstwo
    Jednostka jest mikrojednostką, jeżeli nie przekracza dwóch z następujących progów:

    – suma bilansowa: 350 000 EUR
    – przychody netto ze sprzedaży: 700 000 EUR, oraz
    – liczba pracowników: 10

    Małe przedsiębiorstwo
    Jednostka jest małą jednostką, jeżeli nie przekracza dwóch z następujących progów:

    – suma bilansowa: 4 000 000 EUR
    – przychody netto ze sprzedaży: 8 000 000 EUR, lub
    – średnia liczba zatrudnionych: 50

    Średnie przedsiębiorstwo
    Jednostka jest średnią jednostką, jeżeli nie przekracza dwóch z następujących progów:

    – suma bilansowa: 20 000 000 EUR
    – przychody netto ze sprzedaży: 40 000 000 EUR, oraz
    – liczba pracowników: 250

    Aktualne progi wyznacza DYREKTYWA DELEGOWANA KOMISJI (UE) 2023/2775 z dnia 17 października 2023 r. zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202302775

  • To ogólna koncepcja, która koncentruje się na harmonizacji rozwoju gospodarczego z ochroną środowiska i dobrobytem społecznym, tak aby zaspokoić potrzeby obecnych pokoleń bez szkody dla możliwości przyszłych pokoleń.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.