Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

09.08.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o hybrydowym modelu pracy czy terminach ważności produktów spożywczych. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

Piątek 30 lipca

Kontenerowiec kończy feralną podróż

O sprawie kontenerowca Evergreen, który zasłynął z zablokowania w marcu br. Kanału Sueskiego, pisaliśmy już kilka razy – dlatego warto odnotować, że jego epopeja powoli dobiega końca. Po wielu perypetiach, w tym m.in. aresztowaniu przez egipskie władze, dopłynął do celu, czyli portu w Rotterdamie. Z trzymiesięcznym opóźnieniem. Mamy nadzieję, że w kontenerach nie wiózł kapusty albo jajek.

 

Weekend 31 lipca – 1 sierpnia

Orlen ostrzega przed oszustami

Już po raz kolejny oszuści wykorzystują markę Orlen. Spółka przestrzega przed fałszywymi mailami, w których oszuści zachęcają – pod szyldem koncernu – do inwestycji w kryptowaluty i inne instrumenty finansowe. Nie wiadomo dlaczego naciągacze wybrali akurat markę Orlenu w kontekście kryptowalut. Ale faktem jest, że prowadzona ostatnio przez Orlen szeroka dywersyfikacja źródeł przychodu powoduje, że nikogo nie zdziwiłaby nawet informacja o planach inwestycji np. w kluby nocne.

 

Poniedziałek 2 sierpnia

Ciasne ale własne

W Polsce trwa loteria szczepionkowa, w której do wygrania są m.in. samochody i sporej wartości nagrody pieniężne. Ale to i tak niewiele przy tym, co mogą wygrać zaszczepieni w Hongkongu. Tamtejsi deweloperzy przeznaczyli na nagrodę w loterii szczepionkowej apartament wart w przeliczeniu ponad 5 mln złotych.  Niestety, ceny nieruchomości w Hongkongu są tak wysokie, że apartament ma tylko ok. 40 m2.

 

Wtorek 2 sierpnia

FSO Residence

Teren po warszawskiej Fabryce Samochodów został sprzedany. Kupił go deweloper, który planuje postawić tam osiedle mieszkaniowe. Tanio zapewne nie było ale nabywca będzie mógł przynajmniej zaoszczędzić na kosztach promocji. Nie musi np. angażować copywriterów do wymyślania nazw dla apartamentów. Pomysły są podane na tacy. W zależności od klasy lokalu może je nazwać np. Syrena, Warszawa, Polonez czy FSO 1500. A biuro sprzedaży można nazywać Polmozbytem.

 

 

Środa 3 sierpnia

Urlop? Bezkształtna masa powtarzalnych chwil

Czytając w sezonie ogórkowym serwisy informacyjne można odnieść wrażenie, że głównym celem mediów, w tym również ekonomicznych, jest uprzykrzenie życia urlopowiczom. Media straszą co chwila paragonami grozy albo zdjęciami z gigantycznych kolejek na trasie do Morskiego Oka. To nie koniec. Business Insider pisze o badaniach psychologów, z których wynika, że z psychologicznego punktu widzenia długi urlop to strata czasu i pieniędzy. Dlaczego? Bo zapamiętamy z niego tylko niektóre momenty. Jeśli był monotonny, to po latach zleje się w jedną bezkształtną masę powtarzalnych chwil. Czyli lepiej wybrać się na krótki wypoczynek, przynajmniej będzie taniej. Ciekawi nas tylko, w jaki sposób i jak długo spędzają swoje urlopy autorzy badań.

 

Czwartek 5 sierpnia

Wujek dobra rada

Na jednym z portali gospodarczych opublikowany został artykuł o amerykańskim milionerze i jego drodze do fortuny. Tekst nosi tytuł „Został milionerem w wieku 35 lat. Twierdzi, że to dzięki pięciu radom jego matki”. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie to rady były kluczem do sukcesu. Wśród nich znalazły się m.in. takie: „czerp zyski z nieruchomości”, „inwestuj w papiery wartościowe”, „rozwijaj się”, „bądź elastyczny”. W trakcie lektury tych oryginalnych porad, przypomniał nam się stary dowcip o dwóch znajomych, którzy spotykają się przypadkowo po latach. Jeden jest bardzo bogaty a drugi bezdomny. „Od tygodnia nic nie jadłem” – mówi bezdomny. „No to zmuś się stary, zmuś się” – radzi ten bogaty.

 

Plus tygodnia

Polska jest drugim w UE producentem piwa – podał Eurostat na podstawie danych z 2020 roku. Nad Wisłą wyprodukowano w ubiegłym roku aż 3,8 mld litrów piwa a lepszy rezultat osiągnęli tylko Niemcy. To świetny wynik. Szkoda tylko, że gdy np. Holandia przy produkcji 2,5 mld litrów potrafi wyeksportować aż 1,9 mld, Polska w ub. roku sprzedała za granicę 0,4 mld litrów. Co się stało z resztą z 3,8 mld litrów można się łatwo domyślić.

 

Minus tygodnia

Złe wieści dla osób planujących zakup samochodów. Wydłuża się czas oczekiwania na nowe auta. Jak donosi „Rzeczpospolita”, średni czas oczekiwania to 5 miesięcy ale na niektóre modele trzeba czekać nawet rok. Powodem są m.in. opóźnienia w produkcji wynikające z braku półprzewodników. Trudna sytuacja skłania zapewne niejednego potencjalnego nabywcę do spojrzenia bardziej przychylnym okiem na rynek aut używanych. Zapewne już niedługo trafi nań z Zachodu duża partia aut bezwypadkowych, z niskim przebiegiem i od pierwszego właściciela. Tyle tylko, że po kilkudniowej kąpieli.

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.