Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

11.04.2023

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o zawodach przyszłości, wśród których naszym faworytem jest coach ds. zapobiegania rozproszenia uwagi, a także o zdalnym systemie kontroli pracowników. Zaczynamy!

Dzień po dniu - gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 31 marca – 6 kwietnia 2023

Piątek, 31 marca
Raj dla piwoszy w amerykańskim Paradise
Nieopodal miejscowości Paradise w stanie Montana w USA wykoleił się pociąg towarowy. W wyniku wypadku 25 wagonów wpadło do rzeki. W mediach społecznościowych pojawiło się sporo teorii spiskowych sugerujących, że incydent nie był dziełem przypadku. Nie jesteśmy zwolennikami spisków i sabotaży, ale w tym przypadku i nam zapaliła się czerwona lampka. Okazało się, że pociąg przewoził m.in. piwo, a po wysypujące się z wykolejonych wagonów do rzeki skrzynki, ochoczo wyruszyli (na łódkach) okoliczni mieszkańcy.

Weekend, 1-2 kwietnia
Małpie brzytwę, a dziecku telefon
O tym, że nierozważnie jest pozostawiać telefon dziecku do zabawy przekonał się niejeden rodzic, który musiał np. tłumaczyć się szefowi dlaczego wysyła do niego w weekend swoje prywatne zdjęcia. Media obiegła informacja o pięciolatce z USA, której rodzice dali telefon do zabawy na czas podróży. Zamiast bawić się grami na telefonie, zamówiła w sklepie internetowym 10 zabawkowych motocykli i 10 par butów. Rodzicom udało się ostatecznie odkręcić sprawę i anulować zakupy. Ciekawe co by się stało gdyby dziecko przypadkowo zamówiła markową biżuterię, o której marzyła jej matka, albo upragniony przez ojca motocykl, którego nie mógł kupić z powodu protestów żony. Zapewne okazałoby się, że zakupów nie można jednak anulować.

Poniedziałek, 3 kwietnia
Zawody przyszłości
Na portalu money.pl znajdziemy ciekawy artykuł opisujący zawody, które pojawią się w ciągu najbliższych 10 lat. Wśród nowych profesji, kilka wzbudziło nasze szczególne zainteresowanie np. coach ds. zapobiegania rozproszenia uwagi, dyrektor ds. dobrostanu (well-being) pracowników czy cyfrowy doradca odwykowy. Na liście brakuje nam tylko specjalisty, który zadba o dobre zdrowie psychiczne pracodawcy przyszłości. Bo wszystko wskazuje, że zakłady pracy za 10 lat będą bardziej przypominać placówki terapeutyczne.

Wtorek, 4 kwietnia
Robocie oddaj nam pracę
W 2021 roku liczba robotów przemysłowych zainstalowanych w europejskich fabrykach wzrosła o 24 proc., a w Polsce aż o 56 proc – wynika z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” opisywanego przez portal money.pl. Zmiany są już widoczne – co dziesiąty pracownik zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku stracił pracę z powodu robotyzacji. Cieszymy się oczywiście z postępów robotyzacji, ale jeśli zjawisko to ukazywane będzie w taki sposób, że zabiera miejsca pracy (a nie np. tworzy nowe), to zaraz doczekamy się na scenie politycznej Samorobotoobrony.

Środa, 5 kwietnia
Fortuna przeszła koło nosa
Trudno opisać co musi czuć mieszkaniec Portugalii, który znalazł w domu dziadka pieniądze o równowartości miliona euro. Sprawę opisał Business Insider. Kłopot w tym, że znalezione pieniądze to portugalskie escudo, które od ponad roku nie jest już wymieniane przez tamtejszy bank centralny. Przy okazji przypomniano, że w ubiegłym roku mieszkaniec hiszpańskiej Galicji znalazł równowartość 9 mln euro w dawnej walucie, czyli pesetach (nie wymienianych od 2021 roku). Ten znalazca nie załamał się – zadeklarował, że będzie sprzedawał pieniądze „na sztuki” kolekcjonerom przez internet. Życzymy powodzenia i mamy nadzieje, że pieniędzy ze sprzedaży nie będzie odkładał do piwnicy, bo sprzedaż takiej ilości banknotów na rynku kolekcjonerskim potrwać może kilkadziesiąt albo i więcej lat. I znowu okaże się, że są nic nie warte, bo rok wcześniej wyszły z obiegu.

Czwartek, 6 kwietnia 2023
Zdalne kontrole zdalnej pracy
Media szeroko opisują wchodzące od 7 kwietnia zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące m.in. pracy zdalnej. W artykułach szczegółowo omawiana jest kwestia kontroli pracownika zdalnego. Jak mówi cytowana przez „Dziennik Gazetę Prawną” minister rodziny i polityki społecznej, pracodawca będzie miał prawo kontrolować pracownika, ale kontrola będzie się odbywać przede wszystkim zdalnie – np. przez telefon, pocztę elektroniczną czy chat. Cały czas zastanawiamy się nad skutecznością takich kontroli i nad tym, jak przez telefon sprawdzić, czy pracownik wykonuje zadania w domu, czy może spaceruje po parku? Przyszedł nam do głowy stary dowcip z czasów transformacji telefonii stacjonarnej na komórkową. Pasażer autobusu odbiera telefon komórkowy i mówi do dzwoniącego: skąd wiedziałeś, że jestem w autobusie?

 

Plus tygodnia
Zakończyła się kolejna edycja organizowanej pod patronatem ZUS olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Zwyciężyli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Gratulujemy. Łącznie w roku szkolnym 2022/2023 w szranki olimpijskie stanęło 36 tysięcy uczniów z ponad tysiąca szkół w całej Polsce. Zastanawialiśmy się, skąd tak duże zainteresowanie chyba niezbyt porywającą dla młodzieży tematyką ubezpieczeń społecznych, ale już wiemy. „Na tej sali, wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, finalistów olimpiady ubezpieczeniowej widzę przyszłych dyrektorów, prezesów, być może ministrów”- mówiła w czasie finału w Centrali ZUS w Warszawie Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Minus tygodnia
31 marca br. upłyną termin obowiązywania bonów turystycznych. Około pół miliona bonów nie zostało wykorzystanych, a w budżecie zostanie ponad 250 milionów złotych. A że zbliżają się wybory, z pewnością znajdzie się pomysł na ich wykorzystanie.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.