Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

09.10.2023

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. W aktualnym wydaniu zastanowimy się nad „awaryjnymi akcjami promocyjnymi” na stacjach paliw, a także omówimy subskrypcyjny model biznesu na zapominalskiej grupie klientów. Zaczynamy!

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka 8-14 września

Piątek 29 września

UOKiK grilluje dostawców grillów

UOKIK ogłosił wyniki przeprowadzonej wiosną tego roku wielkiej akcji kontrolnej sprzętu do grillowania. Przetestowano ponad 23 tysiące urządzeń. Efekty? Aż 81 proc. sprzętu zakwestionowano – prawie 21 tysięcy produktów nie trafiło na rynek m.in. z powodu niewłaściwego oznakowania. Dodatkowo w laboratorium przetestowano 9 modeli, z czego 5 nie przeszło kontroli. Niektórzy pytają, dlaczego UOKiK ogłosił wyniki kontroli dopiero teraz, kiedy sezon grillowy raczej się kończy. Wszak informacja mogłaby skłonić konsumentów do uważniejszego przyglądania się kupowanym grillom. Naszym zdaniem nie ma to żadnego znaczenia. Pęd do grillowania w narodzie jest taki, że nikt i tak nie patrzyłby na etykiety, a w sezonie sprzedawałaby się nawet koksowniki.

 

Weekend 30 września – 1 października

Pies największym przyjacielem człowieka, a najgorszym listonosza

Prywatny biznes kurierski kwitnie, ale nie wszystko jest tak różowe jak na plakatach, na których uśmiechnięty doręczyciel wręcza przesyłkę jeszcze bardziej uśmiechniętemu adresatowi. „Rośnie liczba kurierów Amazona, którzy zostali pogryzieni przez psy podczas doręczania przesyłki – alarmuje Business Insider opisując sytuację w USA. Problem dotyczy nie tylko kurierów tej znanej na całym globie firmy, ale również amerykańskich listonoszy. W zeszłym roku ponad 5300 pracowników poczty w USA zostało zaatakowanych przez psy podczas dostarczania przesyłek. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak wygląda ten problem w Polsce. W publikacjach na ten temat często pojawia się informacja, że pogryzienie przez psy jest najczęstszą przyczyną wypadków i zwolnień lekarskich listonoszy w Polsce. Nie wszyscy im współczują. Na forach internetowych pojawiały się i takie posty, w których użytkownicy szukali informacji, gdzie można zgłosić agresywnego listonosza, który ma zwyczaj pluć i kopać – niewinnego zdaniem właściciela – psa. „Nie zgłaszaj, listonoszy brakuje i mogą mu skoczyć, a jak ci wyrzuci polecony do gnojówki to zobaczysz” – napisał ktoś w odpowiedzi.

 

Poniedziałek 2 września

Awaria też jest jakąś okazją

Trwa ogólnopolska akcja polowania na kartki z napisem „awaria” na stacjach Orlenu. To pokłosie opublikowanej przez satyryczny tygodnik informacji, z której wynika, że firma nakazywała stacjom, w których zabrakło paliwa, wywieszać komunikaty o awarii zamiast uczciwie informować o niedoborach. Nic nas już w tej historii nie zaskoczy. Ani to, że wielu Polaków domaga się droższej benzyny, ani to, że ktoś pudruje trudną rzeczywistość. Nie zdziwi nas nawet to, że któregoś dnia na stacji zobaczymy konferansjera mówiącego Korzystając z okazji, bo w końcu awaria też jest jakąś okazją, by naszym klientom, ludziom dobrej roboty, bo są nimi przecież, zaprezentować, do czasu usunięcia awarii, artystyczny program”.

 

Wtorek 3 września

We włoskim barze nie rzuca się mięsem

Milczenie jest złotem – mówi przysłowie, które powinni wziąć sobie do serca klienci baru w jednej z miejscowości w północnych Włoszech. Szczególnie ci, którzy nie potrafią hamować się ze słownictwem w publicznych miejscach. Od 1 do 5 euro kary zapłacą za każde wypowiedziane w lokalu przekleństwo – czytamy na stronach Business Insider. Akcja jest swego rodzaju zabawą i – jak mówią właściciele lokalu – próbą skłonienia do refleksji nad używanym publicznie językiem. Zarobione w ten sposób pieniądze mają trafić na cele charytatywne. Mamy pomysł na zwiększenie przychodów z akcji. Kelnerzy wylewający kawę na klientów, pękające w trakcie posiłku talerze, zacinające się drzwi, czy wreszcie najskuteczniejszy środek – brak papieru toaletowego albo bieżącej wody w toalecie. Zysk gwarantowany.

 

Środa 4 września

Ktoś zapomniał, żeby zarobić mógł ktoś

Zrezygnowałeś z korzystania z usługi w internecie, ale zapomniałeś anulować subskrypcję i z twojego konta wciąż pobierane są pieniądze? To fantastycznie! – powiedzieliby zapewne szefowie firm świadczących takie usługi. Polski Instytut Ekonomiczny przytoczył wyniki kilku interesujących badań na temat skutków nieuwagi klientów, korzystających z subskrypcyjnego modelu płatności za usługi w internecie. Nieuwaga ta może zwiększać przychody sprzedawców od 14 proc. do ponad 200 proc. – wynika z jednej z takich analiz. Inne badania mówią, że konsumenci nie są świadomi swoich wydatków na subskrypcje. Realne wydatki są nawet o 250 proc. większe niż ich własne szacunki. Czytając takie informacje, zastanawiamy się, wydawanie setek milionów dolarów np. przez platformy streamingowe nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Kto wie, czy gdyby nagle zamknęły swoje serwisy to i tak kilkadziesiąt procent zapominalskich użytkowników nadal płaciłoby subskrypcję.

 

Czwartek 5 września

Bagaż do ujednolicenia

Bruksela, po zwycięskiej walce o ujednolicenie ładowarek do telefonów, bierze się za ujednolicanie innych tematów. Tym razem padło na bagaż podręczny w samolotach. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie jednolitych standardów dla bagażu podręcznego linii lotniczych. Europosłowie argumentują, że obywatele UE są niezadowoleni z niedogodności wynikających z niespójnych przepisów dotyczących bagażu podręcznego. Niedogodności te wynikają ze stosowania przez przewoźników różnych wymogów co do wagi, rozmiarów i opłat za przewożone na pokładzie przedmioty. Choć jak zwykle znajdą się osoby, które będą narzekać, że Unia znowu wprowadza jakąś urawniłowkę, trudno doszukać się tutaj minusów. Chociaż z drugiej strony wiemy, że właścicielom linii lotniczych nie brakuje pomysłów na preteksty do pobierania opłat dodatkowych. Jeśli nie za nadmiarowy bagaż, to zapłacimy np. za nadmiarowe buty, nierówne zęby albo jeszcze coś innego. Pytanie też, co z walizkami, które nie będą mieścić się w nowo ustalonych standardach. Problem ten był dyskutowany przy wprowadzaniu standardów do ładowarek. Ale tutaj na szczęście jest Internet, a w nim mnóstwo porad. „Pomysłów na wykorzystanie starej walizki jest całe mnóstwo. Można z niej stworzyć szafkę na lekarstwa, kosmetyki lub inne drobiazgi. Może być ciekawym elementem na balkonie i w ogrodzie, służąc za oryginalny kwietnik. Można z niej stworzyć pojemny kuferek na biżuterię” – czytamy w internecie.

 

Plus tygodnia

Dział kadr nie jest twoim sojusznikiem – ostrzega były wiceprezes Microsoftu – pracowników, którzy zastanawiają się, gdzie kierować pierwsze kroki w razie problemów w pracy. Plus za szczerość.

 

Minus tygodnia

Indyjskie Biuro Dyrektora Generalnego Lotnictwa Cywilnego zakazało pilotom korzystanie z perfum. Dlaczego? Mogą zawierać śladowe ilości alkoholu, co z kolei może wpłynąć na wynik badania alkomatem, które przechodzą piloci. Współczujemy członkom załóg, spędzającym wspólnie kilkanaście godzin w jednej, ciasnej kabinie.

 


Sprawdź także Tygodnik Dzień po dniu  >>> wydania archiwalne

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.