Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

20.05.2024

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. W aktualnym wydaniu „Dzień po dniu” prezentujemy nowe trendy w relacjach z technologią, które z jednej strony wzbudzają obawy, a z drugiej strony otwierają nowe możliwości na ratunek samotnym sercom. Przyglądamy się także rosnącej popularności trendu tzw. pet humanization, w którym traktowanie zwierząt jak członków rodziny staje się coraz bardziej powszechne, a zjawisko to przekłada się na dynamiczny rozwój branży zoologicznej … na rynku pojawiły się lody dedykowane czworonogom.

Dzień po dniu

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 10-16 maja

Piątek 10 maja

Arabowie polecą taksówkami

Zazdrościmy Zjednoczonym Emiratom Arabskim pionierskich rozwiązań. W jednym z emiratów powstać ma sieć taksówek powietrznych, która połączy jego główne atrakcje. W Polsce możemy na razie tylko pomarzyć o lądującej przed naszym domem eleganckiej, powietrznej taksówce, do której wchodzimy zastanawiając się, czy nieznający języka polskiego kierowca z Gruzji czy Kirgistanu posiada uprawnienia do jej prowadzenia.

 

Weekend 11-12 maja

Pacjent jest najważniejszy

Mieszkańcy jednego z lubelskich osiedli mogą poczuć się jak pacjenci szpitala. Deweloper namalował na osiedlowym parkingu kilkadziesiąt niebieskich kopert dla niepełnosprawnych – informuje Businessinsider. W artykule pada sugestia, że może być to sposób na ominięcie przepisów regulujących odległość miejsca parkingowego od okien (odległość ta może być mniejsza w przypadku miejsc dla niepełnosprawnych). Deweloper tłumaczy jednak, że miejsca dla niepełnosprawnych są potrzebne bo nieopodal, w lokalu usługowym, mieści się placówka szpitalna. To się nazywa społecznie odpowiedzialne podejście do biznesu. Przy tak prospołecznie nastawionym deweloperze, mieszkańcy zamiast narzekać, powinni się cieszyć, że na dachu ich bloku nie powstało lądowisko dla helikoptera.

 

Poniedziałek 13 maja

Boty zastępują lektorów

Media informują o kolejnej grupie zawodowej zagrożonej rozwojem sztucznej inteligencji. Chodzi o lektorów dających swój głos np. do audiobooków. Coraz częściej zastępowani są przez sztuczną inteligencję. Martwimy się, czy podobny los nie spotka lektorów filmowych. Zastąpienie ich botami byłoby niepowetowaną stratą. Jeśli znikną z rynku, nikt już nie będzie opowiadał anegdot np. w stylu nieodżałowanego Tomasz Knapika, który będąc kiedyś z wizytą u znajomych postanowił opowiedzieć kawał. Robił to chyba zbyt głośno bo sąsiedzi z góry zaczęli krzyczeć: „zgaście k…. ten telewizor”.

 

Wtorek 13 maja

Chiński granit ofiarą kryzysu

Uzależnienie od dostaw surowców Chin sięga głębiej niż myślimy. To nie tylko elektronika, czy półprodukty do produkcji leków. Media informują, że z powodu ataków na statki przewożące przez Morze Czerwone towary z Azji, wzrosły ceny sprowadzanego z Chin granitu, wykorzystywanego do stawiania nagrobków. Zastanawiamy się jak na te wieści zareagują użytkownicy branżowych forów, na których spór o to, czy lepszy jest rodzimy „strzegom” czy „chińczyk”, przypomina swoją zaciekłością rywalizację zwolenników Majonezu Kieleckiego i Winiary.

 

Środa 14 maja

Oszczędność nie zawsze popłaca

Na jednej ze stacji paliw przy granicy z Niemcami doszło do karygodnej pomyłki – z dystrybutora zamiast benzyny leciał olej napędowy. Co ciekawe, to wcale nie polskie, ale niemieckie media podniosły większe larum nazywając sytuację „absolutnym koszmarem”. Nic dziwnego, stację tłumnie odwiedzali Niemcy ponieważ tankując w Polsce oszczędzali nawet 20 eurocentów na litrze. Współczujemy poszkodowanym, bo zatankowanie niewłaściwego paliwa może skutkować kosztowną awarią. A że w każdej historii staramy się znaleźć pozytywne strony, to dodamy tylko, że niemiecki fiskus, który chciał wcześniej karać rodzimych kierowców kupujących polskie paliwo, zapewne zaciera ręce z radości.

 

Czwartek 15 maja

Wspólna micha

Businessinsider opisuje nowe trendy na rynku karmy dla zwierząt. Rynek ten aktywnie reaguje na zjawisko tzw. pet humanization, czyli traktowania zwierząt jak członków rodziny. Na branżowych targach pojawiły się np. przekąski do wspólnej konsumpcji dla psów i ich opiekunów. Media obiegła też niedawno informacja o pewnej poznańskiej lodziarni, w której można zamówić porcję specjalnie przygotowanych lodów dla psów. Popieramy ten trend i z niecierpliwością czekamy na czasy, kiedy zamiast tracić czas w supermarkecie na wybór wędlin, serów czy jogurtów, będziemy mogli kupić 20 kilogramowy worek z karmą dla całej rodziny, w tym psa.

 

Plus i minus tygodnika „Dzień po dniu”

Plus tygodnia

Nowe technologie i sztuczna inteligencja mają nie tylko swoje ciemne strony – mogą pomóc także osobom, którym doskwiera samotność. Przeprowadzone w USA badania wykazały, że zalotne rozmowy z botem prowadzi już niemal 20 proc. Amerykanów. Wśród osób w wieku od 35 do 44 lat odsetek osób, które przyznały się do flirtowania z botem wynosi ponad 50 proc.

 

Minus tygodnia

Rząd zrezygnował z niemal 140 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które miały być przeznaczone na wsparcie produkcji substancji krytycznych dla bezpieczeństwa lekowego – informuje dziennik Dziennik Gazeta Prawna.  I słusznie – po co polskie, skoro mamy chińskie. Tyle że, jak pokazała pandemia, do czasu.

 


Tygodnik „Dzień po dniu”  >>> wydania archiwalne

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.