Relacja: Misja Gospodarcza do Etiopii/RPA i Botswany [8-14.10.2023 ]

19.10.2023

Za nami misja gospodarcza do Etiopii/RPA i Botswany

W dniach 8-14 października 2023 polscy przedsiębiorcy odwiedzili Etiopię, RPA i Botswanę w ramach misji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Ambasadą RP w Addis Abebie oraz lokalnymi partnerami KIG

Kilkunastoosobowej misji polskiego biznesu przewodniczył Prezes Rady KIG i Konsul Honorowy Botswany w Polsce – Janusz Wiśniewski. W ramach misji gospodarczej KIG do krajów Afryki, wybrane firmy biorące udział w polskiej delegacji, miały okazję uczestniczyć – w dniu 9 października br. – w bogatym programie spotkań z przedstawicielami instytucji i lokalnego biznesu w Etiopii, w tym European Business Forum in Ethiopia. Program gospodarczy został przygotowany przez Ambasadę RP w Addis Abebie.

W dniach 9-10 października 2023 r., misja KIG realizowała równolegle – przy wsparciu Ambasady RP w Pretorii – program biznesowy w RPA, który obejmował liczne spotkania z przedstawicielami instytucji rządowych i regionalnych oraz lokalnych izb gospodarczych.

W Johannesburgu uczestnicy misji wzięli udział w specjalnej sesji biznesowej z udziałem południowoafrykańskich instytucji i banku ABSA pn. „How to do Business in South Africa”, a następnie w rozmowach B2B z lokalnymi przedsiębiorcami.

Podczas pobytu Misji w RPA zostało podpisane porozumienie o współpracy między KIG, a Business Pledge Collaborators – pionierską organizacją skupiającą przedsiębiorcze czarne kobiety z RPA, z misją wspierania zrównoważonego partnerstwa pomiędzy sektorem prywatnym, publicznym i społeczeństwem obywatelskim.

Kolejnym etapem misji była Botswana, gdzie program gospodarczy w Gaborone zaplanowany miedzy 11 a 13 października, rozpoczął się od udziału w inauguracji EU-Botswana Business Forum i Global Expo Botswana 2023 z udziałem Prezydenta Botswany, Dr Mokgwetsi Eric Keabetswe Masisi.

Ambasador Botswany w Belgii i Unii Europejskiej – Mmasekgowa Masire-Mwamba, podczas inauguracyjnego wystąpienia podkreśliła, że EBBF to świetna okazja do nawiązania kontaktów Botswany z europejskimi partnerami.

„To jest ten czas. Myśl mądrze, myśl globalnie i myśl na dużą skalę; jak możesz skorzystać ze wsparcia partnerów z UE”

Polska delegacja była zaraz po Belgii i Niemczech jedną z najliczniej reprezentowanych podczas wydarzenia i przeprowadziła kilkadziesiąt spotkań  B2B z afrykańskimi partnerami na platformie EBBF. Zastępca Ministra Handlu i Przemysłu, Pani Beauty Manake zachęcała podczas sesji plenarnych w ramach EU-Botswana Business Forum przedsiębiorstwa z Unii Europejskiej, aby solidna stabilizacja gospodarcza Botswany zainspirowała ich do nawiązywania nowych kontaktów handlowych oraz inwestycyjnych w Botswanie i krajach sąsiedzkich.

„Botswana uważa się za kluczowego gracza na kontynencie afrykańskim, wnoszącego ogromny wkład w łańcuch wartości w Afryce. Nieustannie poszukujemy nowych możliwości rozwoju i rynków” – powiedziała Minister Manake.

W obu wydarzeniach, których przewodnim tematem była współpraca w ramach nowej umowy o wolnym handlu „African Continental Free Trade Agreement AFCFTA”, uczestniczyło kilkanaście europejskich i afrykańskich delegacji biznesowych.

W dniu 13 października w ramach Global Expo Botswana odbył się specjalny panel „Doing business with Poland”, podczas którego Polska zaprezentowała swój potencjał gospodarczy i priorytetowe kierunki współpracy w Afryce oraz perspektywiczne sektory we współpracy z Botswaną. Panel zorganizowany został we współpracy oraz z udziałem lokalnego partnera KIG w Botswanie – Botswana Investment and Trade Center i poprzedzony był uroczystą recepcją networkingową z udziałem kierownictw resortów rolnictwa, przemysłu i handlu oraz zdrowia Botswany, Przedstawicielstwa UE w Gaborone oraz botswańskich przedsiębiorców i organizacji biznesu z Botswany.

Zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą do krajów Afryki, w tym m.in. do Algierii, DRK, Kenii i Namibii.


Zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą do krajów Afryki, w tym m.in. do Algierii, DRK, Kenii i Namibii.


Kontakt :

Agnieszka Salamończyk                                             Elżbieta Wojtas
tel.: 22 630 97 73                                                            tel.: 22 630 97 52
e-mail: asalamonczyk@kig.pl                                    e-mail: ewojtas@kig.pl

 

Jeśli chcą być Państwo informowani o wszystkich międzynarodowych wydarzeniach biznesowych organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarczą, zachęcamy do dołączenia do naszej bazy kontaktów za pomocą formularza >>> wydarzenia międzynarodowe


Bliższe informacje:

Biuro Współpracy z Zagranicą
e-mail: bwzz@kig.pl
tel: 22 6309613

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.