Podsumowujemy pracę Biura Polityki Gospodarczej. Co się u nas działo przez ostatni rok?

17.12.2019

To był bardzo pracowity rok dla analityków, ekonomistów i prawników Biura Polityki Gospodarczej KIG. Czym zajmowali się nasi specjaliści przez ostatnich 12 miesięcy? Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie prac BPG w odniesieniu do tego, co działo się w polityce i gospodarce. Poniżej lista najciekawszych spraw.

STYCZEŃ – Ministerstwo Rozwoju intensywnie pracuje nad zatorami płatniczymi
Eksperci KIG brali czynny udział w konsultacjach roboczych. Jednym z efektów prac są zmiany wchodzące w życie od 2020 roku – ulga na złe długi zostanie rozszerzona na PIT i CIT. Będą obowiązywały takie same zasady jak w VAT, po 90 dniach podatnik może dokonać korekty. O efektach prac można przeczytać na stronie Ministerstwa Rozwoju.

LUTY – Ustawa o lichwie
Kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawą o regulacji jakiegoś sektora gospodarki oznacza to, że przedsiębiorców czekają zmiany i nie zawsze korzystne. Głos środowiska biznesu, w tym KIG, przekonał rząd, że można w tym przypadku znaleźć lepsze rozwiązania. Szczegóły tutaj.

MARZEC – Nabór wniosków przez Narodowy Instytut Wolności – projekty wzmacniacie potencjał organizacji społecznych
Został napisany projekt, którego realizacja miała wzmocnić potencjał KIG i izb członkowskich. Finalnie konkursu KIG nie wygrał, ale został zauważony i uznany za silną organizację z dużym potencjałem, co może zaprocentować przy kolejnych projektach. Na stronę NIW warto zaglądać i szukać projektów dla siebie.

KWIECIEŃ – Lex UBER
Uber zyskał zarówno przeciwników jak i zwolenników. Nie oznacza to jednak , że taka działalność powinna być wyłączona spod nadzoru. KIG przekazał swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

MAJ – Ustawa deregulacyjna
Do konsultacji trafiła kolejna ustawa regulacyjna. Zmiana kilkudziesięciu ustaw, która ma ułatwić prowadzenie działalności. Przepisy końcowe to efekt pracy ekspertów wszystkich większych organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

CZERWIEC – Split payment
Mechanizm podzielonej płatności. Projekt ujrzał światło dzienne i jest szansą na zwiększenie bezpieczeństwa podatkowego firm. Czy tak się stanie, czas pokaże.

LIPIEC – Podwyższenie KUP dla pracownika
Eksperci KIG opiniowali projekt ustawy wskazując, że kierunek zmian jest dobry, natomiast ucierpią na tym finanse samorządów, co spowoduje zmniejszenie inwestycji lokalnych, a więc i kontraktów dla lokalnego biznesu. Szczegóły tutaj.

SIERPIEŃ – Wakacje, czas ciszy i spokoju
Ponieważ lubimy pisać w prostych słowach o trudnych sprawach, założyliśmy blog, do którego czytania serdecznie zachęcamy. BLOG BPG.

WRZESIEŃ – Wiążąca Informacja Akcyzowa
Zmiany w Wiążącej Informacji Akcyzowej. W naszej ocenie niekorzystne dla podatników i utrudniające im działalność. Więcej.

PAŹDZIERNIK – Wniosek do MF dot. zmiany prawa w zakresie prezentów małej wartości
W niektórych obszarach prawo podatkowe potrafi być niezmienne. Dziwnym zrządzeniem losu są to te regulacje, które czynią prowadzenie działalności droższym niż mogłoby być. Uważamy, że powinno być odwrotnie. Z dużą pomocą izby członkowskiej – Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych- wystąpiliśmy do MF z wnioskiem o zmianę przepisów art. 7 ust. 3 VAT (limit wartości prezentów o małej wartości).

LISTOPAD – „Lucynka – zmartwychwstałem…”
Nasz ekspert od statystyki publicznej trafnie przewiduje wahania na rynku. Ma te same dane co wszyscy (GUS), ale wnioski, w naszej ocenie, trafniejsze.
Na blogu wyjaśniamy dlaczego. Szczegóły tutaj. Równocześnie zachęcamy do śledzenia na stronie KIG informacji w zakładce Raport MAKRO i Aktualności MAKRO.

GRUDZIEŃ – Baza Danych o odpadach BDO
Ponieważ od 1 stycznia następuje zmiana przepisów, o której mało który przedsiębiorca słyszał, przygotowaliśmy informację dotyczącą nadchodzących zmian. Artykuł dostępny tutaj.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.