Polski biznes po raz kolejny z wizytą w Algierii - MT ALGEST’2022 - 14-17 listopada

10.11.2022

Kolejna misja polskich firm do Algierii

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z partnerami po raz kolejny zorganizowała misję polskich przedsiębiorców do Algierii. To już drugi raz w tym roku w Algierze gości delegacja polskiego biznesu. Tym razem polskie firmy przyjechały do Algierii z ciekawymi projektami w branży motoryzacyjnej, dronowej, rolniczej, rafineryjnej i petrochemicznej.

Algieria, dzięki swojemu położeniu w centralnej części Afryki Północnej, jest bramą pozwalającą na swobodny dostęp do innych krajów całego regionu i dąży do zwiększenia eksportu na rynki państw afrykańskich. Z tego powodu w 2018 r. dołączyła do sygnatariuszy porozumienia o utworzeniu Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (AFCFTA), której stopniowe uruchamianie rozpoczęło się 1 stycznia 2021 r.

Krajowa Izba Gospodarcza od lat dostrzega potencjał Algierii a od 2002 roku integruje współpracę środowisk gospodarczych obydwu krajów. Aby jeszcze bardziej stymulować współpracę gospodarczą między Polską i Algierią i zachęcać partnerów do wspólnych projektów, podczas misji zostanie formalnie powołana bilateralna rada biznesu tzw. Joint Business Council między KIG a Algierską Izbą Przemysłowo-Handlową.

Doceniamy strategiczne położenie Algierii i jej ogromne bogactwa naturalne. Tak się złożyło, że Umowa Stowarzyszeniowa Algieria-UE weszła w życie właściwie tuż po wstąpieniu Polski do UE co traktujemy jako sygnał i zachętę do współpracy gospodarczej obu krajów. Szkoda tylko, że dotychczasowa wymiana handlowa nie odzwierciedla potencjału i ambicji obu krajów a podpisana w 2000 roku umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania do dziś nie weszła w życie – mówi Janusz Wiśniewski Przewodniczący Rady KIG.

Wśród obecnie najważniejszych mechanizmów, które ułatwią wzajemne stosunki gospodarcze znajdują się m.in. bezpośrednie loty między naszymi stolicami, ożywienie ruchu turystycznego, współpraca naukowo-techniczna i wzajemna promocja potencjału obu państw. Nawet po mimo istniejących trudności, północna Afryka to ciekawy kierunek dla biznesu, czego dowodzi duże zainteresowanie misją do Algieru.

Wśród uczestników naszej misji są m.in. firmy gotowe importować metanol, mocznik czy fosforyty, eksportować instalacje LPG/CNG dla samochodów, usługi remontowe i inwestycyjne, chemikalia a nawet nanotechnologie. Mamy zamiar promować polskie technologie recyklingu ołowiu i produkcji wyrobów cynkowych w Algierii – mówi Janusz Wiśniewski Przewodniczący Rady KIG.

Misja została przygotowana we współpracy z Ambasada RP w Algierze i Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Algierze , którego obecność zapewnia polskim firmom wsparcie w nawiązaniu i późniejszej kontynuacji kontaktów biznesowych.

 


Ramowy harmonogram misji do Algierii przewiduje :

14 listopada (poniedziałek): spotkanie informacyjne w Ambasadzie RP w Algierze nt. warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Algierii; po seminarium spotkanie biznesowo-cocktailowe połączone z rozmowami B2B z algierskimi przedsiębiorcami i lokalnymi organizacjami wsparcia biznesu

15 listopada (wtorek): udział w Polsko-Algierskim Forum Biznesu oraz w spotkaniach indywidualnych z algierskimi partnerami oraz ekspertami gospodarczymi; udział w posiedzeniu Joint Business Council

16 listopada (środa): udział w targach ALGEST 2022: zwiedzanie targów i indywidualne rozmowy z algierskimi przedsiębiorcami oraz w ramach harmonogramu przygotowanego we współpracy z Ambasadą RP w Algierze i lokalnym biurem ZBH

Zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, w których na bieżąco będziemy relacjonować przebieg Misji.


 

Kontakt:

Agnieszka Salamończyk    
tel.: 22 630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas
tel.: 22 630 97 52
e-mail: ewojtas@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.