Relacja: Misja gospodarcza do Nigerii, 29 maja – 1 czerwca 2023

14.06.2023

KIG pierwszą delegacją biznesową po zaprzysiężeniu nowego Prezydenta Nigerii

misja gospodarcza do Nigerii

W dniach 29 maja – 1 czerwca 2023 r., Krajowa Izba Gospodarcza oraz Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Lagos we współpracy z Lagos Chamber of Commerce & Industry (LCCI) oraz przy wsparciu Ambasady RP w Abudży i Ambasady Nigerii w Warszawie, zorganizowały Misję Gospodarczą do Nigerii.

Misji przewodniczył Prezes KIG Marek Kłoczko. Wizyta polskiej delegacji gospodarczej miała miejsce tuż po zaprzysiężeniu nowego Prezydenta Nigerii, będąc tym samym pierwszą delegacją biznesową, którą LCCI powitała w Nigerii po zaprzysiężeniu w dniu 29 maja.

Nigeria to największa gospodarka Afryki, a zarazem kraj z najliczniejszą populacją na kontynencie. Państwo to oferuje ogromne możliwości eksportowe i inwestycyjne w wielu sektorach, co czyni je ciekawym miejscem do ekspansji dla polskich przedsiębiorców.

Celem misji było poznanie nigeryjskiego rynku oraz zaprezentowanie oferty polskich firm, wśród których obecni byli przedstawiciele sektora rolno-spożywczego, infrastruktury i budownictwa, motoryzacji oraz energetyki.

Misja rozpoczęła się od seminarium informacyjnego „How to do business in Nigeria”, podczas którego eksperci z Nigerii i UE zapoznali uczestników ze specyfiką prowadzenia biznesu w tym afrykańskim kraju. Szczególnie ważnymi punktami wizyty w Lagos było Forum Biznesu Nigeria – Polska organizowane w dniu 31 maja 2023 r. oraz spotkania B2B polskich uczestników z potencjalnymi partnerami z Nigerii. Forum otworzyli: Ambasador RP w Nigerii, Pani Joanna Tarnawska i Ambasador Federalnej Republiki Nigerii w Polsce, Pan Christian Onuoha Ugwu, a także Prezesi Izb: Prezes KIG,  Marek Kłoczko oraz Prezes LCCI, Dr. Michael Oluwale Cole.

Ambasador RP w Abudży, Pani Joanna Tarnawska zachęcała polskie firmy do aktywności, wyrażając przekonanie: „Jestem pewna, że na tym dynamicznym nigeryjskim rynku, każdy znajdzie swoją niszę i sposób na rozwój”.

Ambasador Nigerii w Polsce, Christtain Onuoha Ugwu, podsumowując Forum podkreślił, że było ono ważne ze względu na czas jego organizacji. Nowo zaprzysiężony Prezydent Nigerii zamierza bowiem rozwijać sektor gospodarczy. „Biznes w Nigerii jest bardzo chętny do współpracy z inwestorami zagranicznymi i chciałbym, żeby polscy biznesmeni to zauważyli” – podkreślił Ambasador Ugwu.

Podczas Forum KIG podpisała memorandum o współpracy z Lagos Chamber of Commerce & Industry.

„Ta misja gospodarcza to pierwszy i bardzo ważny krok w relacjach między Polską i Nigerią. Szczerze wierzę, że sukces przedsiębiorców, którzy są tutaj dzisiaj z nami, przetrze szlak kolejnym polskim firmom” – mówił w Lagos prezes KIG Marek Kłoczko.

Zdaniem Justyny Sitarskiej, Kierownika ZBH w Lagos, forum biznesowe oraz podpisanie Memorandum potwierdzają fakt, że wymiana gospodarcza i dobre stosunki między Polską a Nigerią są kluczowe dla obu krajów.

Podczas misji odbyło się również spotkanie networkingowe organizowane przez Ambasadę RP w Abudży z udziałem ponad 40 nigeryjskich podmiotów, w tym wiodących grup inwestycyjnych w Nigerii jak i przedstawicieli instytucji lokalnych w Lagos, kół biznesu oraz mediów.

Zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach promocyjnych organizowanych przez KIG w Nigerii, realizowanych we współpracy z Ambasadą RP w Abudży oraz ZBH w Lagos, jako kontynuacja rozpoczętych podczas misji rozmów.

 

Partnerzy wydarzenia

      

Relacja z forum biznesu:
https://youtu.be/rAbHC_YNXXs

Fotorelacja


Nigeria z ludnością ponad 200 mln i powierzchnią 923,768 km kw., jest największą gospodarką w Afryce zachodniej i drugą największą na kontynencie. Podstawą gospodarki kraju jest  rolnictwo i wydobycie surowców. Nigeria posiada drugie w Afryce, po Libii i dziesiąte na świecie złoża ropy. Dysponuje również znacznymi ilościami surowców naturalnych, w tym surowców krytycznych,  które są potrzebne do przeprowadzenia zielonej transformacji. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidywany wzrost PKB będzie na poziomie 3,2 % w 2023 roku, wobec 3 % w 2022 roku.

Nigeria z młodą, aktywną populacją z silnymi przedsiębiorczymi postawami oraz z jedną z najważniejszych w Afryce metropolii, Lagos, uznawaną za „afrykańską stolicę start-upów”, ściąga aktualnie wiele zagranicznych  inwestycji w różnych branżach. Kraj jest świeżo po wyborach prezydenckich, które wygrał przedstawiciel rządzącej dotychczas partii, były gubernator Lagos, największego miasta Nigerii.                      


Kontakt:

Agnieszka Salamończyk    
tel.: 22 630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas
tel.: 22 630 97 52
e-mail: ewojtas@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.