Trwa nabór do 27. edycji POLSKIEJ NAGRODY JAKOŚCI®

05.04.2024

JAKOŚĆ wciąż jest nieodzowną i niezwykle ważną wartością

Polska Nagroda Jakości® to najstarsza nagroda jakościowa w Polsce

Została ustanowiona przez Krajową Izbę Gospodarczą, Fundację „Teraz Polska” oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 7 marca 1995 roku z inicjatywy prof. Edwarda Kindlarskiego oraz dr. inż. Mirosława Rechy. Od 2022 roku PNJ ma nowego organizatora: Fundację Qualitas, a także nowych partnerów: KRAJOWĄ IZBĘ GOSPODARCZĄ, NACZELNĄ ORGANIZACJĘ TECHNICZNĄ, KLUB POLSKIE FORUM ISO 9000 wraz ze Stowarzyszeniem POLISOLAB, FUNDACJĘ ROZWOJU UE we Wrocławiu – Krajowa Organizacja Partnerska EFQM.

Od początku swojego istnienia, nagrodę przyznawano za skutecznie zarządzanie i wdrażanie filozofii Zarządzania przez Jakość – Total Quality Management (TQM) firmom z najróżniejszych branż.

Polska Nagroda Jakości (PNJ) od początku jej powołania – w 1995 roku wzorowała się na Modelu Doskonałości EFQM (European Foundation for Quality Management – Europejska Fundacja Zarządzania Jakości), na bazie którego powstały opracowane kryteria oceny organizacji uczestniczących w konkursie. Należy podkreślić, że przyjęcie takiego właśnie podejścia było związane z tym, aby uczestnikom i laureatom Polskiej Nagrody Jakości ułatwić ubieganie się o Europejską Nagrodę Jakości, gdyż start w Polskiej Nagrodzie Jakości posiadał (i nadal posiada) również aspekt edukacyjny i motywacyjny do poszerzania wiedzy w zakresie Modelu EFQM, jego wdrażania i poszukiwania dróg samodoskonalenia organizacji płynącej z świadomości kryteriów, jakie przyjęto w modelu.

Udział w Polskiej Nagrodzie Jakości stanowił i stanowi znaczące działanie podejmowane przez organizacje, nie tylko ze względu na fakt, iż przystąpienie do konkursu wymaga poświęcenia czasu związanego z opracowaniem dokumentów konkursowych i poddaniu się ocenie, ale przede wszystkim na świadomą chęć podjęcia działań dających możliwość oceny dotychczas wdrożonych działań projakościowych i poszukiwania kolejnych wyzwań, a także sposobów ich osiągania, które mają za cel kształtować dynamikę rozwoju organizacji ukierunkowaną na holistyczne postrzeganie aspektów jakości.


Zgłoszenia i dodatkowe informacje na stronie Fundacji

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.