Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

17.05.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o polskich truskawkach czy zdalnie sterowanych wózkach widłowych. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

Piątek 7 maja

Klimatyczna rewolucja czeka na Chiny

Chociaż to żadna sensacja, media poinformowały, powołując się na raport instytucji badawczej Rhodium Group, że Chiny są największym emitentem dwutlenku węgla na świecie. Uwalniają do atmosfery więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie państwa rozwinięte łącznie, a w 2019 roku odpowiadały za 27 proc. globalnych emisji tych gazów. W tym kontekście warto przypomnieć opublikowaną niedawno przez Deloitte ankietę z okazji Światowego Dnia Ziemi dotyczącą ochrony klimatu. Z ankiety wynika, że 82 proc. członków kadry kierowniczej obawia się zmian klimatu. Zdaniem dwóch trzecich szefów firm natychmiastowe działania złagodzą skutki zmian klimatu. Czytając o tej i wielu podobnych ankietach, zawsze zastanawiamy się ilu (może żaden?) z ankietowanych menedżerów pracuje w firmach, które od dawna produkują w Chinach albo sprowadzają stamtąd komponenty. Co nie przeszkadza im być na pierwszej linii frontu walki ze zmianami klimatycznymi.

 

Weekend 8-9 maja

Jak poznać prawdziwą, polską truskawkę? Po etykiecie

Wielkimi krokami zbliża się sezon truskawkowy więc portale internetowe prześcigają się w informowaniu o kosmicznych cenach truskawek oraz udzielaniu porad, jak rozpoznać nasze rodzime owoce i nie dać sobie wcisnąć „polskich” truskawek z Maroka. Na jednym z portali czytamy: „nasze są ciemniejsze i mniej regularne w kształcie”. Na innym piszą, że „polskie truskawki są jaśniejsze i wyraźnie czerwone”. Zakłopotanych tymi poradami konsumentów z opresji wyciąga jeden z porali ekonomicznych, który w temacie „jak poznać polskie truskawki” pisze „czytając etykiety i oznaczenia na opakowaniach”.  Świetna rada, wujku.

 

Poniedziałek 10 maja

Pensja wystarczy na jeden bochenek

Media piszą o wyjątkowym chlebie wypiekanym w małej miejscowości Algatocin koło Malagi (Andaluzja). Wyjątkowy jest nie tylko jego skład, który zawiera m.in. najwyższej jakości mąkę, nasiona chia, płatki owsiane, suszone pomidory, listki złota i srebra i wydobywaną ręcznie sól.  Wyjątkowa jest również cena za jeden bochenek  – prawie 1500 euro. Na najdroższy chleb świata nie brakuje ponoć klientów. Są to zwykle bogaci mieszkańcy krajów arabskich, Rosji i Chin. Nic dziwnego, zwykłemu śmiertelnikowi taki chleb stanąłby w gardle, gdyby w trakcie jedzenia ktoś pokazał mu rachunek z piekarni.

 

Wtorek 11 maja

Wózek widłowy pracą marzeń?

Najwyraźniej zafascynowany możliwościami wykorzystywanych militarnie dronów, jeden z producentów wózków widłowych zapowiada wprowadzenie na rynek zdalnie sterowanych maszyn. Specjalne oprogramowanie umożliwi kierowanie nimi np. z domu. Pomysł ciekawy ale jeszcze ciekawsze jest uzasadnienie. E-wózki mają m.in. zachęcić młode pokolenie do podejmowania tej, niezbyt popularnej wśród młodzieży, pracy. Podpowiadamy, że gdyby wózek wyposażyć dodatkowo w wyrzutnie rakiet, „kierowca wózka widłowego” bez problemu zdeklasowałby konkurencję w kategorii „praca marzeń”.

 

Środa 12 maja

Dzień dobry, prowadzimy fałszywą giełdę, prosimy o dostęp do konta

NBP opublikowało komunikat, w którym ostrzega przed oszustami, którzy próbują uzyskać dostęp do rachunków podszywając się pod NBP i rzekomo prowadzoną przez bank giełdę kryptowalut.  W komunikacie mogliśmy przeczytać: „w ostatnich dniach oszuści (…) udając pracowników NBP, informują, że prowadzą fałszywą giełdę kryptowalut, uwiarygadniając ją nieprawnie wykorzystywanym logiem NBP”. Jeśli uda się złapać oszustów, mają już gotową linię obrony: „przecież informowaliśmy, że prowadzimy fałszywą giełdę….”.

 

Czwartek 12 maja

Kapela weselna tylko na Zoomie?

Choć rynek weselny szacowany jest na około 7 mld złotych a media wciąż ekscytują się, kiedy znowu będzie je można organizować, mało kto wspomina w pandemii o losie muzyków. A w końcu ich praca też jest jakąś tam częścią tego rynku. Jak informuje portal money.pl, rząd, który planuje rozluźnić zasady organizowania wesel, zapomniał o muzykach. Zgodnie z przepisami wciąż mogą oni jedynie robić próby albo grać bez publiczności. Jeśli błąd nie zostanie naprawiony, to jedyną możliwością posłuchania kapeli weselnej będzie Zoom.

 

Plus tygodnia

Ogłoszono „Nowy Ład”. Teraz nazywa się „Polski Ład”. Za co plus? – ktoś może zapytać. Ano za to, że w końcu został ujawniony. Bo od spekulacji i domysłów co w nim się znajduje zaczynała już boleć głowa.  Teraz też będzie boleć – ale od liczenia, kto i ile na nim straci.

 

Minus tygodnia

To może być prawdziwa „bomba” – tak o oczekiwanym orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych wypowiadali się niektórzy komentatorzy. Bomby nie było – i całe szczęście. Posiedzenie musiało zostać przełożone z powodu fałszywego alarmu bombowego. A na orzeczenie i tak przyjdzie jeszcze poczekać, bo konieczne są dodatkowe analizy.

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.