Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

26.03.2021

„Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o nowym pomyśle na sądownictwo gospodarcze i zakupach samochodów online. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

Piątek 19 marca

Przedsiębiorcy w togach

Koalicja Obywatelska zaprezentowała projekt ustawy, wprowadzającej instytucję „obywatelskiego sędziego handlowego”. Nowi sędziowie mają wspomóc sądownictwo gospodarcze, w którym problemem bywa brak kompetencji „zwykłych” sędziów w sprawach związanych z prowadzeniem działalności. W projekcie zastrzeżono m.in., że sędziami mogą być nie tylko wspólnicy ale i członkowie zarządów spółek, ale broń Boże nie tych, które są kontrolowane przez Skarb Państwa. Kadencja sędziego ma być 5 letnia, ale jest pewna furtka, która otwiera drogę do dłuższego piastowania tej zaszczytnej funkcji. Zgodnie z projektem, po upływie kadencji obywatelski sędzia może brać udział w rozpoznaniu spraw rozpoczętych wcześniej z jego udziałem. Aż do czasu ich zakończenia. Pomysł wart przemyślenia a my czekamy, kto pierwszy wyjdzie z pomysłem obywatelskich sędziów piłkarskich.

 

Weekend 20-21 marca

Kontroler do spraw kontroli w dziale kontroli wszystko skontroluje

Narodowy Fundusz Zdrowia do 29 marca przyjmuje zgłoszenia na stanowisko „inspektora kontroli w Dziale Realizacji Kontroli w Terenowym Wydziale Kontroli XII w Katowicach, w Departamencie Kontroli”. W krótkim ogłoszeniu o pracę słowo „kontrola” odmieniane przez różne przypadki pojawia się 30 razy. Plus jest taki, że przyszły pracownik, jeśli nie będzie zadowolony z pracy, nie będzie mógł narzekać, że podejmując ją nie do końca wiedział, czym będzie się zajmował.

 

Poniedziałek 22 marca

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Media obiegły „sensacyjne” wyniki badań na temat stosunku Polaków do podatków. Wyniki opublikował przez jeden z serwisów internetowych dla poszukujących pracy.  83 proc. Polaków uznaje swój podatek dochodowy za zbyt wysoki, 80 proc. sądzi, że podatki w Polsce są niesprawiedliwe. Autorka badania zwraca uwagę w komentarzu, że każdy chciałby płacić niższe podatki i mieć większe dochody, a jednocześnie ogromna większość respondentów chciałaby, aby usługi publiczne były na wysokim poziomie.  Naszym zdaniem, powodem do zaniepokojenia może być te 17 proc. ankietowanych, które nie uważa, że podatki są za wysokie. Minister Kościński zapewne chętnie poznałby bliżej tę grupę.

 

Wtorek 23 marca

Jak ominąć korek kontenerowcem?

Olbrzymi kontenerowiec stanął w poprzek kanału Sueskiego i zablokował ruch na jednej z najważniejszych globalnych arterii handlowych. Wciąż nie wiadomo, kiedy kanał zostanie odblokowany a w korku stoi już coraz więcej statków. Niektórzy armatorzy zastanawiają się, jak ominąć korek i szykują się na wysyłanie statków okrężną drogą – wokół Afryki. Wiedząc jak czasami kończą się próby uniknięcia korków drogowych zastanawiamy się, jak będzie czuł się kapitan statku, który popłynie dookoła Afryki i po szczęśliwym powrocie na morski szlak zauważy przed sobą ten sam statek, który kilka tygodni wcześniej stał przed nim w korku przed wejściem do kanału.

 

Środa 24 marca

Bokserki męża mogą zniszczyć wizerunek biznesowy

Pandemia pandemią ale o wygląd trzeba dbać – nawet w trakcie internetowych telekonferencji. Jeden z portali ekonomicznych  opublikował adresowane do kobiet porady jak zadbać o makijaż, żeby dobrze wyglądać na spotkaniach biznesowych online. Zdaniem ekspertek od spraw kosmetycznych, kamera internetowa zabiera około 20% wyrazistości. W poradniku znajdziemy również zalecenia, jak zadbać o otoczenie, w jakim prezentujemy się w trakcie telekonferencji. „Widok suszarki z praniem, bałaganu na półkach czy męża przemykającego za Tobą w bokserkach ma znaczący wpływ na Twój wizerunek w biznesie”. Pełna zgoda. Jeśli przemykać, to przynajmniej w koszuli a najlepiej w garniturze.

 

Czwartek 25 marca

Lekarz może być online ale samochód trzeba opukać osobiście

Rząd ogłosił kolejne obostrzenia epidemiczne. Zaapelował też o przechodzenie w możliwie szerokim zakresie na zdalną komunikację. Wbrew lansowanym tu i ówdzie teoriom o tym, że Polacy pokochali komunikację online, rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Według opublikowanych w lutym badań EY Polska i Billenium, choć Polacy doceniają możliwość zdalnej komunikacji, to 75% wciąż uważa, że możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem firmy, sklepu czy instytucji jest ważna. Ponad 40% ankietowanych po pandemii planuje rzadziej korzystać ze zdalnej komunikacji. Co ciekawe, to nie telewizyty u lekarza czy edukacja online najbardziej doskwierają rodakom. Najmniej chętnie Polacy odnoszą się do zdalnego zakupu samochodu. Tylko 15% Polaków byłoby gotowych przy zakupie auta zastąpić bezpośredni kontakt komunikacją cyfrową. To chyba dowód, że pandemia nie wpłynęła zbyt dobrze na wzrost zaufania do sprzedających auta.

 

Plus tygodnia

Rzecznik MŚP pochwalił się, że w 2020 roku pomógł ponad 6 tysiącom przedsiębiorców w rozwiązywaniu rozmaitych sporów z urzędami. Plus za to, że wbrew wcześniejszym obawom o niezależność urzędu, biuro rzecznika wykonuje sporo pożytecznej pracy na rzecz przedsiębiorców, nie raz wtykając administracji bolesne szpilki.

 

Minus tygodnia

Zanosi się na globalny kryzys w dostawach papieru toaletowego. Brazylijska firma Suzano,  największy dostawca surowca do produkcji papieru (pulpy drzewnej), ogłosiła że ​​globalny kryzys w branży kontenerów transportowych może powodować poważne utrudnienia w zaopatrzeniu w surowiec.

 

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzednie zestawienie „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.