Relacja: I edycja Konferencji „NOWE MIĘDZYNARODOWE SZLAKI TRANSPORTOWE”

15.05.2018

W dniu 14 maja br. w  Krajowej Izbie Gospodarczej odbyła się pierwsza edycja  konferencji Nowe Międzynarodowe Szlaki Transportowe, na której przedstawione zostały możliwości alternatywnego transportu intermodalnego na trasach z Azji  do Europy – korytarzem „Południe-Zachód”, który prowadzi z Indii, przez Iran, Azerbejdżan, Gruzję i Ukrainę do Polski oraz Międzynarodową Transkaspijską Trasę Transportową (TMTM)  – z zachodnich Chin przez Kazachstan, Morze Kaspijskie i Azerbejdżan. Celem współpracy jest realizacja przewozów pomiędzy UE a Indiami przez Iran, Azerbejdżan, Gruzję i Ukrainę. Łączna długość korytarza wynosi 7 654 km. Trasa ta jest 2-3 krotnie szybsza od drogi morskiej oraz krótsza o ponad 1000 km od alternatywnego korytarza lądowego biegnącego przez terytorium Rosji.

Wiceprezes, Dyrektor Generalny KIG Marek Kłoczko w przemówieniu otwierającym, podkreślił,  że celem konferencji jest odpowiedź na pytanie czy w/w szlaki mogą stanowić realną alternatywę dla innych tras transportowych, czy będą konkurencyjne,  bezpieczne i szybkie, jakie przyniosą korzyści polskim eksporterom i importerom oraz firmom logistycznym. Prezes Kłoczko, podkreślił także, że jest to pierwsza edycja tej konferencji i zaprosił uczestników do udziału i dyskusji w kolejnych edycjach.

Wiceminister Infrastruktury p. Andrzej Bittel zauważył, że „Wszystkie zainteresowane szlakami transkaspijskimi państwa tj. Ukraina, Gruzja, Azerbejdżan, Kazachstan Iran i Polska, wrastając pod względem gospodarczym będą również same generować znaczące ilości towarów, zarówno w kierunku Europy jak i Azji”.

Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa potwierdził techniczne możliwości i przygotowanie trasy kolejowej Południe – Zachód:  „28 kwietnia wysłaliśmy trasą Południe-Zachód próbny kontener ze Sławkowa do Astany,  10 maja próbny kontener wyruszył w drogę powrotną do Polski i obecnie oczekujemy go w Sławkowie”.

Z kolei na temat Międzynarodowa Transkaspijska Trasa Transportowa (TMTM) – Middle Corridor prowadzącej  z Chin, wypowiedział się prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.:  „Uruchomienie szlaku kolejowego z Azji Centralnej do Polski ma istotne znaczenie dla rozwoju wymiany handlowej pomiędzy krajami leżącymi na tej trasie. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsze konferencja i tak liczna obecność przedsiębiorców, mogą zostać wykorzystane do intensyfikacji międzynarodowych przewozów kolejowych oraz przyczynią się do współpracy innymi korytarzami euro-azjatyckimi.

Ponadto, głos w konferencji zabrali J.E. Ilia Darchiashvili – Ambasador Gruzji w Polsce,  J.E. Margułan Baimuchan – Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce oraz J.E. Ramin Mehmanparast – Ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce, a także pan Konrad Pawlik- Zastępca Dyrektora DWE z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pan Tomasz Salomon – Zastępca Dyrektora DHiWM, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii i pan Jarosław Orliński, Dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. podkreślając gotowość administracji publicznych zaangażowanych krajów w rozwój tras i wsparcie nowych inicjatyw przyczyniających się do dywersyfikacji możliwości transportowych.

W drugiej części spotkania, uczestnicy mieli możliwość poznania praktycznych aspektów korzystania z tras. W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez pana Jakuba Jakóbowskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich, przedstawiciele poszczególnych krajów tj. pan Wachid Alijev, Zastępca Dyrektora, Baku International Sea Trade Port, Trans-Caspian International Transport Route Associatio; pan Zurab Kozmava, przedstawiciel gruzińskiej Organizacji Współpracy Między Kolejami (OSJD); pan Oleg Novak – przedstawiciel Ukraińskich Kolei „Ukrzaliznitsya”  pani Zubaida Aspayeva, oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu w OSJD, pan Dariusz Sikora – członek zarządu PKP LHS oraz Pan Mirosław Jagielski – Szef Przedstawicielstwa Zrzeszeń Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, odpowiadali na konkretne pytania przedsiębiorców.

Inicjatorem i  organizatorem konferencji była Krajowa Izba Gospodarcza wraz z Ambasadami: Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu i Ukrainy w Polsce. Wydarzenie było objęte Honorowymi Patronatami Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorami PKP LHS Sp z o.o.; PKP S.A., Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju; Greenbrier Companies; Ptak Warsaw Expo oraz Ośrodek Studiów Wschodnich.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konferencji!

Współpraca:


Prezentacje do pobrania:

Azerbeijan Middle Corridor
Georgia – Corridors trought GR
Kazakhstan- Multimodal Hub
PKP LHS prezentacja
Ukraine- corridors

Kontakt

Monika Sasiak
Biuro Współpracy z Zagranicą
tel. 22 630 97 23
e-mail: msasiak@kig.pl

Bartłomiej Nersewicz
Biuro Współpracy z Zagranicą
tel. 22 630 96 86
e-mail: bnersewicz@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.